Քաղհասարակությունը պահանջում է դադարեցնել ՀԱՊԿ-ին ՀՀ անդամակցումը, դուրս բերել ռուսական ռազմաբազան
Մի խումբ հասարակական կազմակերպություններ հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ պահանջելով դադարեցնել ՀԱՊԿ-ին ՀՀ անդամակցումը, ՀՀ-ից դուրս բերել ռուսական ռազմաբազան։
«2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտնի հայտարարությունից մինչ օրս բազմաթիվ դեպքերում ինչպես Արցախում գտնվող, այսպես կոչված, խաղաղապահ ուժերը, այնպես էլ Ռուսաստանի Դաշնությունը՝ ընդհանուր առմամբ, ապացուցել են, որ չեն իրականացնում իրենց ստանձնած պայմանագրային և ռազմաքաղաքական պարտավորությունները, ու Հայաստանի և Արցախի հաշվին հետևողականորեն սպասարկում են Ադրբեջանի շահերը:
2023 թ. սեպտեմբերի 19-ից լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններով սկսված Արցախի՝ Ռուսաստանի հետ համաձայնեցված հայաթափման ծրագիրը վերահաստատեց, որ Կրեմլը սպասարկում է Ադրբեջանի շահերը:
2023 թ․ սեպտեմբերի 26-ին Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարարությունը հայտարարություն տարածեց, որով, ըստ էության, Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված ծանրագույն վիճակի պատասխանատվությունը դրեց Հայաստանի իշխանությունների վրա՝ «Արևմուտքին» միջնորդական ջանքերում ներգրավելու պատճառաբանությամբ։
ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությունը մինչ այդ արդեն ՌԴ ԱԽ փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի և Կրեմլից ուղղակի կախվածության տակ գտնվող լրատվամիջոցների կողմից Հայաստանում իշխանափոխություն իրականացնելու խոսույթի տրամաբանական շարունակությունը դարձավ:
Այսպիսով, ակնհայտ է դառնում, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը ոչ միայն չի կատարում Հայաստանի անվտանգության երաշխավորի իր դաշնակցային պարտավորությունները, չի ապահովում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման նպատակով իր խաղաղապահ գործառույթները, այլև փորձում է ուղղակի և հրապարակավ միջամտել Հայաստանի Հանրապետության ներքին քաղաքական գործընթացներին ու աջակցել հակապետական և ապակայունացնող գործողություններին:
Ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպություններս համարում ենք, որ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտոնական շրջանակները փորձում են պետական հեղաշրջում իրականացնել Հայաստանի Հանրապետությունում, որը պայմանավորված է մեր երկրի՝ իր բոլոր խնդիրներով և դժվարություններով հանդերձ ժողովրդավարական զարգացման հանձնառությամբ:
Պետական մակարդակով մարդու իրավունքների արժեքները համակարգված ու շարունակական կերպով խախտող Ռուսաստանի Դաշնության իշխող ռեժիմը ակնհայտորեն նպատակ է հետապնդում իր գործողություններով և Հայաստանում գտնվող իր համակիրների և այլ միջոցների օգնությամբ նվազեցնել ՀՀ ինքնիշխանության աստիճանը և անկախության մակարդակը, հնարավորության դեպքում դարձնել իր նման բռնապետական երկիր՝ մեծացնելով իրենից Հայաստանի կախվածության մակարդակը:
Մենք հաստատակամորեն պնդում ենք, որ Հայաստանում իշխանությունը պետք է ձևավորվի բացառապես ազատ, թափանցիկ ու արդար ընտրություններով:
Կտրականապես մերժում ենք որևէ այլ, առավել ևս, օտարերկրյա կամ բռնի միջամտությամբ իշխանությունների ձևավորումն ու պետության հերթական զավթումը և դատապարտում ենք նման փորձերը Ռուսաստանի Դաշնության, հեղաշրջման կոչեր անող հայաստանյան գործակալների կամ բռնապետության այլ սիրահարների կողմից:
Հիմք ընդունելով վերոգրյալը, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնության անթաքույց թշնամական վերաբերմունքը Հայաստանի Հանրապետության և մեր ժողովրդավարության նկատմամբ՝ ՀՀ կառավարությունից պահանջում ենք.
• Իրենց լիազորությունների շրջանակում վճռականորեն խափանել ներքաղաքական գործընթացներում օտարերկրյա միջամտության բոլոր փորձերը,
• Դադարեցնել ռուսաստանյան հեռուստաալիքների վերահեռարձակումը ապահովող հայ-ռուսական պայմանագրերի գործողությունը, իսկ կաբելային հեռարձակում իրականացնող օպերատորներին պարտադրել՝ իրենց ցանցերից անջատել ռուսաստանյան բոլոր այն հեռուստաալիքները, որոնք հակահայաստանյան, հակահայկական բացահայտ կամ քողարկված պրոպագանդա են սփռում, հաղորդում են ՀՀ պետականությունը, ինքնիշխանությունը վարկաբեկող, նվաստացնող արտադրանք,
• Սկսել ՀԱՊԿ-ին ՀՀ անդամակցության դադարեցման պաշտոնական գործընթաց, դրանով  իսկ վերացնել Արևմուտքի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության խորացման այս լրջագույն խոչընդոտը,
• «Զվարթնոց» օդանավակայանում, ինչպես նաև հայ-իրանական ու հայ-թուրքական սահմաններին բոլոր սահմանապահ գործառույթները փոխանցել ՀՀ սահմանապահ զորքերին, ինչպես նախատեսված է 1992 թվականի հայ-ռուսական համապատասխան պայմանագրով:
• Սկսել Հայաստանում ռուսաստանյան (102-րդ) ռազմակայանի գտնվելու հետ կապված բոլոր պայմանագրերի գործունեության դադարեցման և մեր երկրից ՌԴ զինված ուժերի ամբողջական դուրսբերման պաշտոնական գործընթացը:

The public demands termination of RA's membership in the CSTO, withdrawal of the Russian military base
A group of non-governmental organizations issued a statement demanding the termination of Armenia's membership in the CSTO and the withdrawal of the Russian military base from Armenia.
"From the well-known announcement of November 9, 2020, until today, in many cases, both the so-called peacekeeping forces in Artsakh and the Russian Federation, in general, have proven that they do not fulfill their contractual and military-political obligations, and at the expense of Armenia and Artsakh, consistently Azerbaijan's interests are served by.
On September 19, 2023, large-scale military operations began in Artsakh. The program of depopulation agreed with Russia and reaffirmed that the Kremlin serves the interests of Azerbaijan.
On September 26, 2023, the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation stated that, in essence, placed the responsibility for the grave situation in Nagorno-Karabakh on the authorities of Armenia, citing the involvement of "Arevmutkin" in mediation efforts.
The statement of the Russian Foreign Ministry was a logical continuation of the talk of a change of power in Armenia by Dmitry Medvedev, the vice-chairman of the Russian Academy of Sciences, and the media directly dependent on the Kremlin.
Thus, it becomes evident that the Russian Federation not only does not fulfill its alliance obligations to guarantee the security of Armenia, does not provide its peacekeeping functions to ensure the rights and security of the population of Nagorno-Karabakh, but also tries to directly and publicly intervene in the internal political processes of the Republic of Armenia and support anti-state and destabilizing actions.
Our local non-governmental organizations consider that the official circles of the Russian Federation are trying to carry out a coup d'état in the Republic of Armenia due to our country's commitment to democratic development with all its problems and difficulties.
The ruling regime of the Russian Federation, which systematically and continuously violates the values of human rights at the state level, clearly aims with its actions and with the help of its supporters in Armenia and other means to reduce the degree of sovereignty and the level of independence of Armenia, if possible to make it a dictatorial country like its own, increasing the level of Armenia's dependence on it.
We firmly assert that the government in Armenia must be formed exclusively through accessible, transparent, and fair elections.
We categorically reject any other, mainly foreign or violent intervention, the formation of authorities, and another state invasion. We also condemn such attempts by the Russian Federation, Armenian agents calling for a coup, or other lovers of dictatorship.
Based on accepting the revision, as well as the Russian Federation's unabashed hostile attitude towards the Republic of Armenia and our democracy, we demand from the Government of Armenia.
Within the framework of their powers, they resolutely thwarted all attempts at foreign intervention in domestic political processes,
To stop the operation of the Armenian-Russian agreements that ensure the rebroadcasting of Russian TV channels and to compel cable operators to disconnect from their networks all Russian TV channels that spread anti-Armenian, anti-Armenian propaganda openly or openly, broadcast products that discredit the statehood and sovereignty of the Republic of Armenia,
Start the official process of terminating RA membership in the CSTO, thereby eliminating this severe obstacle to deepening military-technical cooperation with the West,
Transfer all border guard functions at the Zvartnots airport and at the Armenian-Iranian and Armenian-Turkish borders to the RA border guard troops, as provided for in the 1992 Armenian-Russian relevant agreement.
The official process of terminating all agreements related to the location of the Russian (102nd) military base in Armenia and the complete withdrawal of the Russian Armed Forces from our country has begun.