Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն Իռլանդիայում է
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Դուբլինում է` մասնակցելու Եվրոպական խորհրդարանական մեծամասշտաբ գագաթնաժողովին: Գագաթնաժողովին մասնակցում են Եվրոպայի խորհրդի 46 անդամ պետությունների խորհրդարանների խոսնակներ, դիտորդ երկրների խորհրդարանականներ, ինչպես նաև միջխորհրդարանական կազմակերպությունների ղեկավարներ:
Ընդհանուր առմամբ միջոցառմանը ներկա կլինի շուրջ 400 պատվիրակ: Եվրոպական համաժողովը տեղի է ունենում երկու տարին մեկ` Ստրասբուրգում տեղակայված Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) հովանու ներքո:
Համաժողովի խորագրերից է «Ժողովրդավարության դեմ մարտահրավերներն անկայուն ժամանակներում», ինչի շրջանակում էլ նախատեսվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ելույթը:

Делегация, возглавляемая Аленом Симоняном, находится в Ирландии
Делегация, возглавляемая спикером Национального собрания РА Аленом Симоняном, находится в Дублине для участия в масштабном Европейско-парламентском саммите. В саммите принимают участие спикеры парламентов 46 государств-членов Совета Европы, парламентарии стран-наблюдателей, а также руководители межпарламентских организаций.
Всего на мероприятии примут участие около 400 делегатов. Европейская конференция проводится раз в два года под эгидой Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) в Страсбурге.
Одной из тем конференции является «Вызовы демократии в нестабильные времена», в рамках которой планируется выступление Председателя НС РА Ален Симонян.