«Մայր Հայաստան» դաշինքն իր քվեն կտա Հայկ Մարությանին
««Մայր Հայաստան» դաշինքը Երևանի ավագանու ընտրությունը դիտարկել է որպես Հայաստանում ամբողջական իշխանափոխության հնարավորություն և մեկնարկային քայլ: Այսինքն՝ մենք ոչ թե զուտ քաղաքապետի պաշտոնի հարց ենք դրել, այլ ընտրությունները համարել ենք միջոց Հայաստանի ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը փոխելու համար:
Մենք համոզված ենք, որ մեր երկրի անվտանգության, անկախության, տարածքային ամբողջականության ապահովման թիվ մեկ խնդիրը Նիկոլ Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելն է և նոր ազգային իշխանություն ձևավորելը: Երևանի ավագանու ընտրության արդյունքները ցույց տվեցին, որ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» փոքրամասնություն է և չունի մայրաքաղաքում իշխանություն ձևավորելու մանդատ:
Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնելով «Մայր Հայաստանին» քվե տված քաղաքացիներին՝ մենք հիմք ենք ընդունում նաև այն ընտրողների կամքը, որոնք ոչ իշխանական այլ ուժերին քվե տալով՝ կողմ են արտահայտվել իշխանափոխությանը: Ելնելով վերը նշվածից՝ վերահաստատում ենք նախկինում հնչեցրած մեր դիրքորոշումը՝ «Քաղաքացիական պայմանագրին» Երևանում իշխանազրկման համար պատրաստ ենք աջակցել քաղաքապետի այն թեկնածուին, որը կհայտարարի, որ կիսում է Հայաստանում ամբողջական իշխանափոխություն իրականացնելու մեր դիրքորոշումը:
«Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունը որպես քաղաքապետի թեկնածու է առաջադրել Հայկ Մարությանին, ով հրապարակավ ընդունել է «Մայր Հայաստանի» դիրքորոշումն ամբողջական իշխանափոխության անհրաժեշտության մասին:
Եթե ոչ իշխանական դաշտում հաստատվի կոնսենսուս, ապա «Մայր Հայաստան» դաշինքն իր մանդատներով կնպաստի Երևանում «Քաղաքացիական պայմանագրի» իշխանազրկման գործընթացին և կօգնի ոչ իշխանական դաշտից նոր քաղաքապետի նշանակմանը՝ իր քվեն տալով «Ազգային առաջընթացի» ներկայացրած քաղաքապետի թեկնածուին՝ Հայկ Մարությանին»:

Альянс «Мать Армения» проголосует за Айка Марутяна
Альянс «Мать Армения» рассматривал выборы Совета старейшин Еревана как возможность и стартовый шаг для полной смены власти в Армении. Другими словами, мы не просто задавались вопросом о должности мэра, а рассматривали выборы как средство изменения внутренней и внешней политики Армении.
Убеждены, что задачей номер один в обеспечении безопасности, независимости и территориальной целостности нашей страны является отстранение Никола Пашиняна от власти и формирование нового национального правительства. Результаты выборов в Совет старейшин Еревана показали, что «Гражданский договор» находится в меньшинстве и не имеет мандата на формирование правительства в столице.
Поблагодарив еще раз граждан, проголосовавших за «Мать Армению», мы также принимаем за основу волю тех избирателей, которые, проголосовав за другие неправительственные силы, выразили свою поддержку смене власти. На основании вышеизложенного подтверждаем ранее озвученную позицию: мы готовы поддержать кандидата в мэры, который заявляет, что разделяет нашу позицию по осуществлению полной смены власти в Армении для вывода власти «Гражданского договора» в Ереване.
«Партия «Национальный прогресс» в качестве кандидата в мэры выдвинула Айка Марутяна, который публично принял позицию блока «Мать-Армения» о необходимости полной смены власти. Если на оппозиционном поле возникнет консенсус, то блок «Мать-Армения» своими мандатами будет содействовать процессу лишения «Гражданского договора» власти в Ереване и поможет назначению нового мэра из невластного лагеря, отдав свои голоса Айку Марутяну»,  говорится в заявлении блока.