Իրավիճակը ծայրահեղ ծանր է Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար. ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը՝ Ալեն Սիմոնյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 25-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսին: Շնորհավորելով հյուրին Եվրոպական միության առաքելության ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ ՀՀ ԱԺ խոսնակը համոզմունք է հայտնել ջանքերի մեկտեղմամբ արդյունավետ համագործակցության հարցում: Հանդիպմանը դատապարտվել են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ագրեսիան և զանգվածային ոճրագործությունը: «Տարածաշրջանի համար շատ բարդ իրավիճակ է, սակայն այն ծայրահեղ ծանր է Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար»,- շեշտել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավարը:
Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել ԵՄ ղեկավարության հասցեական գնահատականները և կոչերն Ադրբեջանի նոր ագրեսիայի առնչությամբ՝ առանցքային համարելով Եվրոպական միության դերը տարածաշրջանում կայունության, անվտանգության հաստատման ուղղությամբ: Նա շնորհակալություն է հայտնել ԼՂ հայերին մարդասիրական օգնության նպատակով ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելու համար:

The situation is extremely difficult for Armenia and the Armenian people. The head of the EU delegation, Alen Simonyan
On September 25, RA NA Speaker Alen Simonyan received Vasilis Maragos, Head of the European Union Delegation to the Republic of Armenia. Congratulating the guest on assuming the position of the head of the mission of the European Union, the speaker of the RA NA expressed his belief in practical cooperation with joint efforts. Azerbaijan's aggression against Nagorno-Karabakh and mass crime were condemned at the meeting. "It is a tough situation for the region, but it is tough for Armenia and the Armenian people," stressed the head of the European Union delegation in the Republic of Armenia.
Alen Simonyan highly appreciated the addressed evaluations and appeals of the EU leadership regarding Azerbaijan's new aggression, considering the role of the European Union as key to establishing stability and security in the region. He thanked the Nagorno-Karabakh Armenians for providing financial support for humanitarian aid.