ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի կառավարման աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչ Վարդան Սարգսյանն անդրադարձել է բռնի տեղահանված հայերի՝ Հայաստան տեղափոխման աշխատանքներին։
«Քաղաքացիները գրանցվում են, տեղի է ունենում վերջիններիս կարիքների առաջնային գնահատում, ըստ դրա` իրականացվում են համապատասխան աշխատանքները: Այստեղ գործում է նաև քաղաքացիներին առաջին անհրաժեշտության կարիքները հոգալու համար կետ, հոգեբանական աջակցություն է տրամադրվում քաղաքացիներին: 24-ժամյա ռեժիմով բոլոր մարմիններն աշխատում են, կայանը աշխատում է, գործում է նաև Գորիսում գտնվող կոորդինացիոն կենտրոնը, որտեղ ուղարկվում են այն քաղաքացիները, որոնք ունեն օթևանի խնդիր. այնտեղ գրանցվելուց ու կարիքները գնահատելուց հետո վերջիններիս տրամադրվում է համապատասխան կեցավայր»,- նշեց նա:
Վարդան Սարգսյանը նշեց, որ Գորիսի կոորդինացիոն կենտրոնը նախատեսված է այն քաղաքացիների համար, որոնք կեցության խնդիր ունեն, և մինչ այս պահը գրանցված և կեցության համար դիմած բոլոր քաղաքացիների համար ապահովվել է համապատասխան կեցություն։
«Կեցավայրերը ամբողջ հանրապետության տարածքով են նախատեսվում: Միայն Սյունիքի մարզով չի սահմանափակվում»,- ասել է նա:
Ըստ Սարգսյանի, քանի դեռ քաղաքացիների հոսք կա, և նրանք կարիք ունեն գրանցվելու, գործընթացը պետք է շարունակվի։

Settlements for refugees are planned throughout the territory of the republic
Vardan Sargsyan, representative of the humanitarian crisis management working group in Nagorno-Karabakh, referred to relocating forcibly displaced Armenians to Armenia.
"Citizens are registered, and a primary assessment of their needs takes place, according to which the relevant works are carried out. Here, there is also a point to take care of the citizens' basic needs; psychological support is provided to the citizens. All bodies are working 24 hours a day, the station is working, and the coordination center in Goris is also functioning, where citizens with housing problems are sent. After registering there and assessing their needs, they are provided with a suitable place of residence," he said.
Vardan Sargsyan mentioned that the Goris coordination center is designed for citizens with a residence problem, and up to now, all citizens who have registered and applied for residence have been provided with appropriate living.
"Settlements are planned for the entire territory of the republic. It is not limited only to the Syunik region," he said.
According to Sargsyan, the process should continue as long as there is a flow of citizens and they need to register.