Կարևորում ենք հանդիպումը հատկապես այս ժամանակահատվածում, երբ Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում իրադրությունը բավականին բարդ է, երբ ներքին և արտաքին մարտահրավերներն ազդում են այսօրվա անվտանգային միջավայրի վրա, ինչը մեր պետականության, անվտանգության, հայ ժողովրդի միասնականության հիմքերն է սասանում. այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը` ԱՄՆ սենատոր Գերի Փիթերսի գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ հանդիպման ընթացքում:
Այն տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 25-ին, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Աննա Գրիգորյանը, Լիլիթ Գալստյանը և ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը, ինչպես նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Ալիսոն Քվինը:
Սեյրան Օհանյանը պատվիրակության անդամներին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը: «Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշմանն Ադրբեջանը միշտ հակադարձել է պատերազմներով, մարտական գործողություններով և նպատակ է ունեցել այն հայաթափել` միջազգային հանրության լուռ համաձայնությամբ»,- ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը` ընդգծելով, որ այսօր ինքնորոշման փոխարեն Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կողմից իրականացվում է հերթական ցեղասպանությունը : «Հաճելի է հանդիպել օրենսդիր կառույցի մեր գործընկերների հետ: Մենք շատ ընդհանրություններ ունենք օրենսդիր գործունեության շրջանակում»,- շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար և փոխանցելով Սենատի գործընկերների ողջույնները` ասել է Գերի Փիթերսը: Նա նշել է, որ ներկայացնում է Միչիգան նահանգը, որտեղ հայկական մեծ համայնք կա: Նրա խոսքով այնտեղի հայերը, որոնք տոգորված են հայրենիքի նկատմամբ մեծ սիրով, հետաքրքրված են Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումներով: Սենատորը նշել է, որ հանդիպումից ակնկալում է, որպեսզի ներկայացվեն խնդիրները և ճանապարհները, որոնցով ԱՄՆ-ն կարող է օգտակար լինել:
Թագուհի Թովմասյանը նշել է, որ հայերը գտնվում են ծանր ժամանակաշրջանում: «Պատմության դասագրքերից գիտենք, թե ինչպես են 1915 թվականին մարդկանց գնդակահարել, ցեղասպանել, որի արդյունքում մեծացել է հայկական սփյուռքը: Սեպտեմբերի 19-ին ականատես եղանք, թե ինչպես շրջափակվեց Լեռնային Ղարաբաղն ու ռմբակոծվեց: Մարդիկ փախչելու տեղ չունեին»,- մանրամասնել է Թագուհի Թովմասյանը` խոսելով բազմաթիվ զոհերի, տեղահանվածների, գերեվարված ու առևանգված քաղաքացիների մասին: Նա նշել է, որ ակնկալում են առավել ազդեցիկ երկրների աջակցությունը` հայրենիքն ու ժողովրդավարությունը պահպանելու համար: Պատգամավորը հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի դեպքերից հետո հաջորդ դաժանությունները հնարավոր է կատարվեն Հայաստանում, և դրանք կանխելու համար անհրաժեշտ է գործել` պատժամիջոցներ սահմանելով Ադրբեջանի և նրա նախագահի նկատմամբ:
Լիլիթ Գալստյանը նշել է, որ այն, ինչ կատարվում է Լեռնային Ղարաբաղում, ցեղասպանություն է, ինչը կարող էր կանխվել, եթե միջազգային հանրության վերաբերմունքը լիներ համարժեք: «Ցավոք սրտի, միջազգային հանրության կողմից ագրեսորին պատասխանատվության չենթարկելը կանաչ լույս վառեց, և այսօր մենք ունենք հստակ ցեղասպանություն` էթնիկ զտում, մշակութային ժառանգության վերացում, բռնի տեղահանվածներ և հումանիտար աղետ»,- ասել է Լիլիթ Գալստյանը: Նա նշել է, որ թեև ԱՄՆ-ն բազմաթիվ սենատորների, կոնգրեսականների մակարդակով դատապարտել է Ադրբեջանի գործողությունները, սակայն Հայաստանն ակնկալում էր ավելի հստակ, հասցեական գործողություններ: Խոսելով անվտանգության խնդիրների մասին` «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը նշել է, որ միջազգային հանրությունը և հատկապես ԱՄՆ-ն պետք է որոշակի երաշխիքային մեխանիզմներ մշակեն` ի պաշտպանություն Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների և անհրաժեշտության դեպքում երաշխավորեն նրանց փրկության ճանապարհը «Ես բազմիցս բարձրացրել եմ 907-րդ բանաձևի մասին, որը վերաբերում է Ադրբեջանին ԱՄՆ կողմից ռազմական աջակցությանը: Այդ բանաձևով ագրեսորի համար կանաչ լույս բացվեց»,- հավելել է Լիլիթ Գալստյանը` համոզմունք հայտնելով, որ ԱՄՆ-ն բավարար ջանքեր կգործադրի, խաղաղության և անվտանգային երաշխիքներ ապահովելու համար:
Աննա Գրիգորյանը նշել է, որ Ադրբեջանը չպատժվեց 2020 թվականի ագրեսիվ գործողությունների համար և այսօր էլ շարունակում է նույն ձեռագիրը: Նա խնդրել է գործել` նշելով, որ հակառակ դեպքում էթնիկ զտումն ու ցեղասպանությունը կշարունակվի:
«Ձեր ուղերձները շատ հստակ էին, գիտակցում եմ, որ պատմական պահ է այս երկրի համար: Ուզում եմ նշել, որ ինքս ԱՄՆ-ում ձեր նշած գործողությունների վերաբերյալ օրենսդրական նախագծի նախաձեռնող եմ: Դրանցից մեկն էլ ԱՄՆ նախագահին լիազորություններ տալն է, որպեսզի նա կարողանա պատժամիջոցներ կիրառել այնպիսի դերակատարների նկատմամբ, ինչպիսին Ադբեջանն է: Այդ օրենսդրական նախաձեռնությամբ հղում կկատարվի նաև 907-րդ բանաձևին` Ադրբեջանին աջակցությունը սահմանափակելու վերաբերյալ: Օրենսդրությունը նաև նախատեսելու է ֆինանսավորում` հումանիտար օգնության համար»,- ասել է ԱՄՆ սենատոր Գերի Փիթերսը: Նա նաև տեղեկացրել է, որ այցելել է Լաչինի միջանցք և հանդիպելու է բռնի տեղահանված անձնաց հետ:

Representatives of the opposition factions met with the delegation led by the US senator
We emphasize the meeting, especially in this period when the situation in Armenia and Nagorno-Karabakh is quite complicated when internal and external challenges affect today's security environment, which shakes the foundations of our statehood, security, and unity of the Armenian people. This was said by Seyran Ohanyan, head of the Armenia faction of the RA NA, during the meeting with the delegation members led by US Senator Gerry Peters.
It took place on September 25 and was attended by Anna Grigoryan, Lilit Galstyan, and Taguhi Tovmasyan, deputy of the RA NA "I have honor" faction, as well as the US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the RA, Christina Alison Quinn.
Seyran Ohanyan presented the situation in Nagorno Karabakh to the delegation members. "Azerbaijan has always countered the self-determination of Nagorno-Karabakh with wars and combat operations and aimed to depopulate it with the tacit consent of the international community," said the head of the Armenia faction of the National Assembly, stressing that today, instead of self-determination, the Armenians of Nagorno-Karabakh are treated by the Turkish-Azerbaijani tandem. Another genocide is being carried out. "It is nice to meet with our colleagues in the legislative body. We have a lot in common in the scope of legislative activity," said Gerry Peters, thanking for the warm reception and conveying the greetings of his colleagues in the Senate. He noted that he represents the state of Michigan, with a large Armenian community. According to him, the Armenians there, imbued with great love for their homeland, are interested in the developments in Armenia. The senator noted that he expects the meeting to present the issues and ways the US can be helpful.
Taguhi Tovmasyan noted that Armenians are in a difficult period. "We know from the history textbooks how, in 1915, people were shot and committed genocide, as a result of which the Armenian diaspora grew. On September 19, we witnessed how Nagorno-Karabakh was surrounded and bombed. People had no place to escape," Taguhi Tovmasyan elaborated, talking about the many victims, displaced, captured, and kidnapped citizens. He noted that they expect the support of the most influential countries to preserve the homeland and democracy. The deputy added that after the events of Nagorno Karabakh, the following atrocities may be committed in Armenia, and to prevent them, it is necessary to act by imposing sanctions on Azerbaijan and its president.
Lilit Galstyan noted that what is happening in Nagorno-Karabakh is genocide, which could have been prevented if the international community's attitude was adequate. "Unfortunately, the failure of the international community to hold the aggressor accountable gave a green light, and today we have a clear genocide: ethnic cleansing, elimination of cultural heritage, forcibly displaced people, and a humanitarian disaster," said Lilit Galstyan. He noted that although the USA condemned Azerbaijan's actions at the level of many senators and members of Congress, Armenia expected more specific, targeted actions. Speaking about the security issues, the deputy of the "Armenia" faction noted that the international community and, significantly, the USA should develop specific guarantee mechanisms to protect the residents of Nagorno-Karabakh and guarantee their salvation if necessary. "I have repeatedly raised the issue of Resolution 907, which refers to US military support to Azerbaijan. With that resolution, a green light was opened for the aggressor," Lilit Galstyan added, expressing his belief that the US will make sufficient efforts to ensure peace and security guarantees.
Anna Grigoryan noted that Azerbaijan was not punished for the aggressive actions of 2020 and continues the same pattern today. He asked to act, stating that otherwise, the ethnic cleansing and genocide would continue.
"Your messages were obvious; I realize this is a historic moment for this country. I want to note that I am the initiator of the legislative project regarding the actions you mentioned in the USA. One of them is giving the US president the power to impose sanctions on actors like Abejan. That legislative initiative will also refer to Resolution 907 on limiting aid to Azerbaijan. The legislation will also provide funding for humanitarian aid," said US Senator Gerry Peters. He also said he visited Lachin Corridor and will meet forcibly displaced persons.