Կառավարությունը ԼՂ մեր քույրերին և եղբայրներին ամենայն հոգատարությամբ կընդունի ՀՀ-ում. Նիկոլ Փաշինյան
Նիկոլ Փաշինյանը հանդես եկավ ուղերձով.
«ԼՂ հայությունն այսօր էլ էթնիկ զտումների վտանգի առաջ է: Վերջին օրերին ԼՂ հումանիտար բեռների մուտք է տեղի ունեցել, բայց դա իրադրությունը չի փոխում:
Եթե ԼՂ հայերի՝ իրենց տներում ապրելու իրական պայմաններ և էթնիկ զտումներից պաշտպանության գործուն մեխանիզմներ չստեղծվեն, հավանականությունը, որ ԼՂ հայերը միակ միջոց կտեսնեն հեռացումը իրենց հայրենիքից չափազանց մեծանում է»,- ասաց Վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ իրադարձությունների նման զարգացման պատասխանատվությունը ամբողջությամբ կընկնի էթնիկ զտումների քաղաքականություն որդեգրած Ադրբեջանի և ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վրա:
«Եթե ջանքերը կոնկրետ արդյունքներ չտան, կառավարությունը ԼՂ մեր քույրերին և եղբայրներին ամենայն հոգատարությամբ կընդունի ՀՀ-ում»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

The government of Nagorno-Karabakh will receive our brothers and sisters in the RA with all care. Nikol Pashinyan
Nikol Pashinyan made a speech.
"Armenians of Nagorno-Karabakh are still facing the danger of ethnic cleansing. In recent days, humanitarian goods have entered Nagorno-Karabakh, but this does not change the situation.
"If real conditions for the Armenians of Nagorno-Karabakh to live in their homes and effective mechanisms of protection from ethnic cleansing are not created, the possibility that the Armenians of Nagorno-Karabakh will see removal from their homeland increases too much," said the Prime Minister.
According to Nikol Pashinyan, the responsibility for such a development of events will fall entirely on the Russian peacekeeping troops in Azerbaijan and Nagorno-Karabakh, which have adopted a policy of ethnic cleansing.
"If the efforts do not give concrete results, the government of Nagorno-Karabakh will accept our brothers and sisters in Armenia with all care," said Nikol Pashinyan.