Լիահույս եմ, որ ԵՄ-ն համարժեք գնահատականի կարժանացնի Ադրբեջանի գործողությունները. Գրիգոր Մինասյան
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսին: Հաշվի առնելով տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակը և Ադրբեջանի հերթական լայնածավալ ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ` նախարարը հույս է հայտնել, որ թե՛ Եվրոպական միությունը, թե՛ միության անդամ պետությունները համարժեք գնահատականի կարժանացնեն Ադրբեջանի գործողությունները և խստագույնս կդատապարտեն դրանք:
Դեսպան Մարագոսը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել, որ Եվրոպական միությունը չափազանց մտահոգված է ռազմական էսկալացիայի կապակցությամբ։ Դեսպանը շեշտել է ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման անհրաժեշտությունն ու հույս հայտնել, որ իրավիճակը շուտափույթ կկարգավորվի և բարենպաստ միջավայր կստեղծվի կարգավորմանն ուղղված հետագա բանակցությունների համար։ Մարագոսը նշել է, որ պատվիրակությունն ուշադիր հետևում է իրավիճակի զարգացումներին և անընդմեջ կապի մեջ է գտնվում ԵՄ անդամ երկրների դեսպանների հետ։
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակին՝ Գրիգոր Մինասյանը կարևորել է ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերը լարվածության թուլացման և սահմանային անվտանգայնության բարձրացման տեսանկյունից:
Կողմերն անդրադարձել են նաև արդարադատության ոլորտում ԵՄ հետ համագործակցությանը, դրա շրջանակներում ձեռք բերված արդյունքներին և նախանշվող ծրագրերին: Դեսպան Մարագոսը առանձնակի նշել է, որ արդարադատության ոլորտի բարեփոխումները չեն սահմանափակվում միայն դատաիրավական ոլորտով, այլ տարածվում են պետական կառավարման գրեթե բոլոր ոլորտների վրա:
Կողմերն ամփոփել են համատեղ ջանքերով իրականացված և ընթացող ծրագրերն ու նախարարության կողմից իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումների օրակարգը: Մասնավորապես ընդգծվել է համատեղ ձեռքբերումներն օրենսդրական դաշտի բարեփոխումների և ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման ոլորտում, անդրադարձ է կատարվել Պրոբացիայի ծառայության այլընտրանքային խափանման միջոցների՝ տնային կալանքի և վարչական հսկողության ինստիտուտների ներդրման, վեճերի լուծման այլընտրանքային մեխանիզմների ներդրման, թվայնացման օրակարգի և մի շարք այլ ուղղությունները: Առանձնակի անդրադարձ է կատարվել «Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների համար» ԵՄ բյուջետային աջակցության ծրագրին, և դրա բացառիկ կարևորությանը ընթացիկ դատաիրավական բարեփոխումների գործընթացում:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Եվրամիության միջև կնքված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին (ՀԸԳՀ), դրա շրջանակներում համագործակցության ընդլայնման և վերահսկողական մեխանիզմների ամրապնդման հարցերին: Այս համատեքստում նախարարն ու դեսպանը քննարկել են հետագա քայլերը, մասնավորապես՝ ՀԸԳՀ Կոմիտեի և Արդարադատության, ազատության և անվտանգության հարցերով ենթակոմիտեի հերթական նիստերի կազմակերպման հարցերը: Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են նաև համագործակցության հետագա զարգացման հնարավորությունները և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

I am confident that the EU will adequately assess Azerbaijan's actions. Grigor Minasyan
Justice Minister Grigor Minasyan received European Union Ambassador Vasilis Maragos today. Considering the regional security situation and Azerbaijan's repeated large-scale aggression against the people of Nagorno-Karabakh, the minister expressed hope that both the European Union and member states of the Union will adequately assess and strictly condemn Azerbaijan's actions.
Ambassador Maragos thanked for the reception and emphasized that the European Union is highly concerned about the military escalation. The ambassador stressed the need for an immediate cessation of hostilities and expressed hope that the situation would be resolved as soon as possible and a favorable environment would be created for further negotiations aimed at settlement. Maragos noted that the delegation closely follows the developments of the situation and is in constant contact with the ambassadors of the EU member states.
Referring to the Armenian-Azerbaijani border situation, Grigor Minasyan highlighted the EU civilian observation mission's role in reducing tension and increasing border security.
The parties also referred to the cooperation with the EU in the justice field, the results achieved within its framework, and planned programs. Ambassador Maragos noted that justice sector reforms are not limited to the judicial sphere but extend to almost all spheres of state administration.
The parties summarized the projects implemented and ongoing with joint efforts and the judicial reform agenda implemented by the Ministry. In particular, the collective achievements in the field of legislative reforms and institutional capacity development were highlighted, the introduction of alternative means of disruption of the Probation Service - introduction of house arrest and administrative control institutes, the introduction of alternative dispute resolution mechanisms, digitalization agenda and several other directions were touched upon. A particular reference was made to the EU budget support program "for the reforms of the justice sector in Armenia" and its exceptional importance in the process of the current judicial reforms.
The parties discussed issues related to the Comprehensive and Extended Partnership Agreement (CEPA) signed between Armenia and the European Union, expanding cooperation within its framework and strengthening control mechanisms. In this context, the minister and the ambassador discussed the following steps: organizing regular sessions of the GAC Committee and the subcommittee on justice, freedom, and security issues. At the meeting, the parties also discussed the possibilities of further development of cooperation and other matters of mutual interest.