Meduza-ն պարզել է, թե ինչպես է Կրեմլը ուղղորդում պետական ​​լրատվամիջոցներին՝ լուսաբանել իրադարձությունները Ղարաբաղում
Meduza լրատվականի ձեռքի տակ է հայտնվել մեթոդական ձեռնարկ, թե ինչպես է Կրեմլը ուղղորդում պետական ​​լրատվամիջոցներին՝ լուսաբանել իրադարձությունները Ղարաբաղում։
Meduza-ն ձեռք է բերել ձեռնարկ, որը սեպտեմբերի 19-ի երեկոյան ՌԴ նախագահի վարչակազմն ուղարկել է պետական ​​և Կրեմլին հավատարիմ լրատվամիջոցների աշխատակիցներին։ Դրանում Կրեմլը խորհուրդ է տալիս Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրման մեջ մեղադրել Հայաստանին և արևմտյան երկրներին։ Շեշտը պետք է դրվի այն փաստի վրա, որ «Հայաստանի ղեկավարությունը ճանաչել է Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի նկատմամբ», և որպես այս թեզի հաստատում՝ Պուտինի աշխատակազմը խորհուրդ է տալիս մեջբերել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2022թ․ հոկտեմբերին արած հայտարարությունները։
Ձեռնարկում, մասնավորապես, ասվում է. «Ամենայն հավանականությամբ, Հայաստանի վարչապետին այս հայտարարությանը դրդել են արևմտյան «գործընկերները», որոնք պետք է ամբողջությամբ կիսեն նրա հետ հետևանքների պատասխանատվությունը։ Հայաստանի ղեկավարության որոշումը, որն ինքնին արմատապես փոխեց Ղարաբաղի կարգավիճակը, ազդանշան դարձավ Ադրբեջանի գործելու համար, և այժմ Բաքուն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ընկալում է որպես իր ներքին գործ»։
Ըստ Meduza–ի՝ Կրեմլը խորհուրդ է տալիս ռուս խաղաղապահների կարգավիճակը բնութագրել որպես «դիտորդական», մինչդեռ կառավարամետ լրատվամիջոցների աշխատակիցներին պետք է պատմել «քաղաքացիներին տարհանելու» հարցում խաղաղապահների օգնության մասին։
Ձեռնարկը կազմողները առանձին-առանձին խորհուրդ են տալիս նշել, որ մարդիկ «ապաստան» են գտնում ուղղափառ եկեղեցում, որը գտնվում է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի բազայի վրա։

Meduza found out how the Kremlin directs state media to cover events in Karabakh
The Meduza news agency received a methodical manual on how the Kremlin directs the state media to cover the events in Karabakh.
Meduza obtained a manual sent by the administration of the President of the Russian Federation to employees of state and Kremlin-loyal media on the evening of September 19. The Kremlin recommends blaming Armenia and Western countries for escalating the conflict in Nagorno-Karabakh. Emphasis should be placed on "the leadership of Armenia has recognized Azerbaijan's sovereignty over Karabakh." As confirmation of this thesis, Putin's staff recommends quoting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's statement in 2022—the statements made in October.
In particular, it is said in the manual: "Most likely, the Prime Minister of Armenia was prompted to make this statement by his Western "partners," who must fully share the responsibility for the consequences with him. The decision of the leadership of Armenia, which itself radically changed the status of Karabakh, became a signal for Azerbaijan to act, and now Baku perceives the Nagorno-Karabakh conflict as its internal affair.
According to Meduza, the Kremlin recommends that Russian peacekeepers' status be "observational." At the same time, pro-government media outlets should be told about the peacekeepers' assistance in "evacuating civilians."
The authors of the manual separately advise to note that people find "refuge" in the Orthodox church, which is located on the base of the Russian peacekeeping troops.