Meduza-ն պարզել է, թե ինչպես է Կրեմլը ուղղորդում պետական ​​լրատվամիջոցներին՝ լուսաբանել իրադարձությունները Ղարաբաղում
Meduza լրատվականի ձեռքի տակ է հայտնվել մեթոդական ձեռնարկ, թե ինչպես է Կրեմլը ուղղորդում պետական ​​լրատվամիջոցներին՝ լուսաբանել իրադարձությունները Ղարաբաղում։
Meduza-ն ձեռք է բերել ձեռնարկ, որը սեպտեմբերի 19-ի երեկոյան ՌԴ նախագահի վարչակազմն ուղարկել է պետական ​​և Կրեմլին հավատարիմ լրատվամիջոցների աշխատակիցներին։ Դրանում Կրեմլը խորհուրդ է տալիս Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրման մեջ մեղադրել Հայաստանին և արևմտյան երկրներին։ Շեշտը պետք է դրվի այն փաստի վրա, որ «Հայաստանի ղեկավարությունը ճանաչել է Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի նկատմամբ», և որպես այս թեզի հաստատում՝ Պուտինի աշխատակազմը խորհուրդ է տալիս մեջբերել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2022թ․ հոկտեմբերին արած հայտարարությունները։
Ձեռնարկում, մասնավորապես, ասվում է. «Ամենայն հավանականությամբ, Հայաստանի վարչապետին այս հայտարարությանը դրդել են արևմտյան «գործընկերները», որոնք պետք է ամբողջությամբ կիսեն նրա հետ հետևանքների պատասխանատվությունը։ Հայաստանի ղեկավարության որոշումը, որն ինքնին արմատապես փոխեց Ղարաբաղի կարգավիճակը, ազդանշան դարձավ Ադրբեջանի գործելու համար, և այժմ Բաքուն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ընկալում է որպես իր ներքին գործ»։
Ըստ Meduza–ի՝ Կրեմլը խորհուրդ է տալիս ռուս խաղաղապահների կարգավիճակը բնութագրել որպես «դիտորդական», մինչդեռ կառավարամետ լրատվամիջոցների աշխատակիցներին պետք է պատմել «քաղաքացիներին տարհանելու» հարցում խաղաղապահների օգնության մասին։
Ձեռնարկը կազմողները առանձին-առանձին խորհուրդ են տալիս նշել, որ մարդիկ «ապաստան» են գտնում ուղղափառ եկեղեցում, որը գտնվում է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի բազայի վրա։

«Медуза» узнала, как Кремль поручает госСМИ освещать события в Карабахе
Информационное агентство «Медуза» получило методическое пособие о том, как Кремль руководит государственными СМИ при освещении событий в Карабахе  .
В распоряжении «Медузы» оказалось пособие, которое администрация президента РФ разослала сотрудникам государственных и лояльных Кремлю СМИ вечером 19 сентября. В нем Кремль рекомендует обвинить Армению и страны Запада в эскалации конфликта в Нагорном Карабахе. Следует подчеркнуть тот факт, что «руководство Армении признало суверенитет Азербайджана над Карабахом», и в качестве подтверждения этого тезиса штаб Путина рекомендует привести заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна сделанные в октябре 2022 года.
В частности, в инструкции сказано: "Скорее всего, к этому заявлению премьер-министра Армении побудили его западные "партнеры", которые должны полностью разделить с ним ответственность за последствия. Решение руководства Армении, которое само радикально изменило статус Карабаха, стало сигналом к ​​действию для Азербайджана, и теперь Баку воспринимает нагорно-карабахский конфликт как свое внутреннее дело.
По данным «Медузы», Кремль рекомендует охарактеризовать статус российских миротворцев как «наблюдательный», а проправительственным СМИ рассказать о помощи миротворцев в «эвакуации мирного населения».
Авторы пособия отдельно советуют отметить, что люди находят «прибежище» в православном храме, расположенном на базе российских миротворческих войск.