Կառավարության շենքի դիմաց զանգվածային անկարգությունների, կոչերի առթիվ նախաձեռնվել է վարույթ. ՔԿ
ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունից ստացվել է հաղորդում այն մասին, որ 2023թ. սեպտեմբերի 19-ին Երևան քաղաքի Հանրապետության հրապարակում՝ Կառավարական տուն 1 հասցեի դիմաց, ժամը 18։00-ի սահմաններում, տեղի ունեցած հավաքի կազմակերպիչների կողմից զանգվածային անկարգություններ կատարելու հրապարակային կոչեր հնչեցնելուց հետո, նրանց կազմակերպմամբ, հավաքի մասնակիցները մոտեցել են Կառավարական տուն 1 հասցեում գտնվող ՀՀ կառավարության շենքի մուտքին և, չենթարկվելով ոստիկանների կողմից ներկայացված օրինական պահանջին, սկսել են հասարակական անվտանգությանն սպառնացող զանգվածային անկարգություններ: Դրանք զուգորդվել են ծառայություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնությամբ՝ ոտքերով և ձեռքերով հարվածներ հասցնելով և նրանց ուղղությամբ տարբեր առարկաներ նետելով։ Այդ մասին հայտնում են ՀՀ ՔԿ-ից։
Ստացված հաղրոդման առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 328-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով։
Իրականացվում է նախաքննություն։ Ձեռք բերված, համացանցում տարածված վերաբերելի տեսագրություններն ուսումնասիրվում են։ Զանգվածային անկարգությունների կազմակերպիչներին և մասնակիցներին ձերբակալելու նպատակով միջոցներ են ձեռնարկվում վերջիններիս նույնականացնելու, ինքնությունը պարզելու նպատակով։

Proceedings were initiated in connection with mass disturbances and calls in front of the government building. IC
A report was received from the Department of the Police of the RA Ministry of Internal Affairs of Yerevan that on September 19, 2023, after the organizers of the meeting held on September 19, 2023, at Republic Square in Yerevan, in front of Government House 1 address, at around 6:00 p.m., after making public calls for mass riots, with their organization, the participants of the gathering approached the entrance of the RA Government building located at Government House 1 and, disobeying the legal demand presented by the police, started mass riots threatening public safety. They were combined with violence against police officers on duty, kicking and punching and throwing various objects at them. This is reported by the Central Committee of the Republic of Armenia.
In connection with the received notification, criminal proceedings were initiated in the primary investigation department of significant cases of the RA Investigative Committee, by Article 327, Part 1 and Article 328, Part 3, Clause 1 of the RA Criminal Code.
An investigation is being conducted. The relevant videos obtained and distributed on the Internet are being studied. In order to arrest the organizers and participants of mass riots, measures are being taken to identify and identify them.