Քրեական վարույթ Տիգրան Ուրիխանյանի նկատմամբ. հնչեցրել է իշխանությունը զավթելու կոչեր
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Տիգրան Խաչատուրի Ուրիխանյանն իր «ֆեյսբուք» սոցիալական կայքում, www.youtube.com կայքի «Тигран Уриханян» վերնագրով և «Ալյանս առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցություն» գրառմամբ տիտղոսային պատկերով օգտագհաշիվներով հրապարակել է «Կոչ եմ անում դուրս գալ փողոց» վերտառությամբ տեսագրությունը, որի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ դրանում պարունակվում եմ իշխանությունը զավթելուն և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր:
Վերոգրյալի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչությունում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը, որոնք կատարվել են հրապարակայնորեն ցուցադրվող ստեղծագործությունները կամ զանգվածային լրատվության միջոցները կամ տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով), նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, կատարվում է նախաքննություն:
Սոցիալական հարթակներում առկա են նման բովանդակության այլ հրապարակումներ ևս, որոնք ներկա պահին ուսումնասիրվում են։
ՀՀ քննչական կոմիտեն հանրությանը կոչ է անում դրսևորել օրինապաշտ, իրավահպատակ վարքագիծ, զերծ մնալ հակաիրավական, պետության անվտանգության և սահմանադրական կարգի դեմ ուղղված գործողություններից, դրանց դիմելուն ուղղված կոչեր հնչեցնելուց։

On September 19, 2023, Tigran Khachaturi Urikhanyan published a video with the caption "I invite you to go to the street" on his "Facebook" social website, www.youtube.com website "Tigran Urikhanyan" and with the caption "Alliance Progressive Centrist Party" as the title image. , the study of which revealed that it contained public appeals aimed at seizing power and forcibly overthrowing the constitutional order.
Based on the above, with the special instructions of the RA Investigative Committee in the primary department, according to part 2 of Article 422 of the RA Criminal Code (public calls aimed at usurping power, violating territorial integrity, renouncing sovereignty, or forcibly overthrowing the constitutional order, which were made publicly displayed works or mass media) means or using information or communication technologies), criminal proceedings have been initiated, a preliminary investigation is being conducted.
There are other publications of similar content on social platforms, which are currently being investigated.
The RA Investigative Committee calls on the public to demonstrate law-abiding behavior, to refrain from illegal, state security, and constitutional order-directed actions, and from reaching for them to be resorted to.