ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Հոհենֆելս քաղաքում տեղակայված ԱՄՆ ռազմաբազայում անցկացվող «Միաձուլված սուր-2023» բազմազգ զորավարժությանը մասնակցող ՀՀ ԶՈւ ռազմաբժշկական վարչության դաշտային շարժական հոսպիտալ։
Այցի ընթացքում ԱՄՆ կազմակերպիչների կողմից պատվիրակությանն են ներկայացվել զորավարժության մտահղացումը, իրականացվող միջոցառումները, զորավարժության ընթացքը և փոխգործակցության կազմակերպումը։
Պատվիրակությունը եղել է հոսպիտալի ծավալման շրջանում, տեղում ծանոթացել կատարվող աշխատանքներին, վարժանքների կազմակերպման ընթացքին, պայմաններին, զրուցել և ոգևորել է զորավարժությանը մասնակցող բժշկական անձնակազմին։ Այցի ավարտին զորավարժության ամերիկյան կողմի հետ քննարկվել և համաձայնեցվել են հետագա փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Ինչպես զորավարժության կազմակերպիչների, այնպես էլ մասնակից այլ պետությունների կողմից բարձր են գնահատվել ՀՀ ԶՈւ դաշտային հոսպիտալի պատրաստվածությունը, տարբեր իրավիճակներում արագ արձագանքելու ու գործելու կարողությունը, ինչպես նաև անձնակազմի անհատական պատրաստվածության ու արհեստավարժության մակարդակը։

Further cooperation was agreed with the American side of the exercise
The delegation led by Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia Arman Sargsyan visited the field mobile hospital of the Military Medical Department of the Armed Forces of the Republic of Armenia participating in the multinational military exercise "Merged Sword-2023" held at the US military base located in the city of Hohenfels in the Federal Republic of Germany.
During the visit, the US organizers presented to the delegation the idea of the military exercise, the implemented measures, the course of the military exercise, and the organization of interaction.
The delegation was in the expansion period of the hospital, got acquainted with the work being done, the process of organizing the exercises, and the conditions, and talked and encouraged the medical staff to participate in the activity. At the end of the visit, issues related to further cooperation were discussed and agreed upon with the American side of the exercise.
Both the organizers of the military exercise and other participating states highly appreciated the readiness of the field hospital of the RA Armed Forces, the ability to react and act quickly in different situations, and the level of individual training and professionalism of the staff.