Արցախում ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող զինծառայողներ չկան
Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնում են, որ վերջին օրերին ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցներ փորձում են ռուսական խաղաղապահ զորախմբի կողմից մի խումբ քաղաքացիների տեղափոխումը Հայաստանի Հանրապետություն ներկայացնել որպես զինծառայողների տարհանում:
«Հարկ ենք համարում նշել, որ Արցախի Հանրապետությունում ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող զինծառայողներ չկան, որի մասին պաշտոնական Ստեփանակերտն ու Երևանը հայտարարել են բազմիցս:
Արցախից ռուսական խաղաղապահների կողմից տեղափոխված անձինք հայաստանյան և արտասահմանյան բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ուսանողներ են, ՌԴ քաղաքացիներ ու նրանց ընտանիքների անդամներ, ինչպես նաև հանրապետությունում շինարարության, հանքարդյունաբերության ոլորտներում ընդգրկված ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող մասնագետներ և բանվորներ, որոնք Ադրբեջանի կողմից շրջափակման հետևանքով կորցրել են աշխատանքն ու չեն կարողացել վերադառնալ մշտական բնակության վայր»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

There are no servicemen who are RA citizens in Artsakh
Artsakh information headquarters informs that in recent days, some Azerbaijani media are trying to present the transfer of a group of citizens to the Republic of Armenia by the Russian peacekeeping troops as the evacuation of service members.
"No servicemen are RA citizens in the Republic of Artsakh, as the official Stepanakert and Yerevan have repeatedly announced.
The persons transferred from Artsakh by the Russian peacekeepers are students of Armenian and foreign higher education institutions, Russian citizens and their family members, as well as specialists and workers who are citizens of Armenia involved in the construction and mining industries in the republic, who lost their jobs as a result of the blockade by Azerbaijan and could not return to their place of residence permanently. " the message says.