«Բանակում չկա կին, բանակում չկա տղամարդ». Նիկոլ Փաշինյան
«Բանակում չկա կին, բանակում չկա տղամարդ։ Բանակում կա զինվոր կամ զինվորական»,- կառավարության նիստում ընդգծել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ պետք է այս տրամաբանությունը դրվի ու այդպես պիտի առաջ շարժվել, որպեսզի հնարավոր լինի ձևը բովանդակության վերածել. «Մենք ամենայն լրջությամբ ենք վերաբերվում այս խնդրի լուծմանը»,- ասել է նա։
Նշենք, որ այսօր քննարկվել է կանանց պարտադիր-կամավոր զորակոչի խնդիրը։ Առաջին զորակոչը կհայտարարվի 2024թ. հունվարից։
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն էլ մանրամասնել է, որ պատրաստ են հունվարին ընդունել առաջին զորակոչը, բայց դպրոցներում որոշ աշխատանք է պետք տանել. «Հիմնական ակնկալիքը լինելու է ամառային զորակոչից»։

«В армии нет ни женщин, ни мужчин». Никол Пашинян
«В армии нет ни женщин, ни мужчин, в армии есть солдаты ", - подчеркнул на заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, эту логику необходимо создать и продвигать вперед, чтобы можно было превратить форму в содержание. "Мы очень серьезно относимся к решению этой проблемы ", - сказал он.
Отметим, что сегодня обсуждался вопрос обязательно-добровольного призыва женщин. Первый проект будет объявлен в январе 2024 года.
Министр обороны Сурен Папикян также уточнил, что первый проект они готовы принять в январе, но необходимо провести определенную работу в школах. «Основные ожидания будут от летнего призыва».