Աշխարհում COVID-19-ի դեպքերի աճ է գրանցվում, ավելացել է հոսպիտալացումների թիվը
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով` COVID-19-ի դեպքերի աճ է գրանցվում ամբողջ աշխարհում, իսկ եվրոպական տարածաշրջանում աճում է օմիկրոնի մի քանի ենթատեսակներով պայմանավորված հոսպիտալացումների թիվը. հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
«Հիմնականում շրջանառվում են օմիկրոնի BA.2.86 (Pirola) և EG.5 (Eris) տարբերակները։
Հայաստանում օրերս հայտանբերվել է օմիկրոնի` նոր ակրուքս ենթատեսակը: Սեպտեմբերի 12-ի տվյալներով վերջին 7 օրում մեր երկրում արձանագրվել է COVID-19-ի 71 դեպք, ինչը նախորդ շաբաթվա համեմատ (42 դեպք) աճել է 29-ով:
Թեստավորման դրական արդյունքները ևս նախորդ շաբաթվա համեմատ աճել են` կազմելով 29.1% (նախորդ շաբաթ՝ 28.4%):
Հաշվի առնելով, որ կանխատեսվում է սուր շնչառական վարակների (ՍՇՎ), ներառյալ կորոնվիրուսային հիվանդության, սեզոնային հիվանդացության և հոսպիտալացման աճ, ԱՀԿ-ն շարունակում է խրախուսել բոլոր երկրներին մեծացնել հսկողությունը, COVID-19-ի նկատմամբ թեստավորումը, սեկվենավորումը՝ շրջանառվող նոր տարբերակների ռիսկը գնահատելու համար:
Հայաստանում ՍՇՎ և կորոնավիրուսային հիվանդության դեպքերը կանխարգելելու և վաղ հայտնաբերելու նպատակով առողջապահության նախարարությունը հորդորում է`
պատվաստվել սեզոնային գրիպի և կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ,
սուր շնչառական վարակին բնորոշ ախտանշանների դեպքում՝ ջերմության բարձրացում (մինչև 38-40◦ C), գլխացավ, մկանային ցավ, կոտրտվածության զգացում, կոկորդի ցավ, չոր հազ, քթահոսություն, դիմել բժշկական կազմակերպություն կորոնավիրուսային հիվանդության թեստավորման և ժամանակին բժշկական օգնություն և սպասարկում ստանալու նպատակով:
Առողջության առաջնային պահպանման օղակում և բժշկական կազմակերպություններում COVID-19-ի վաղ հայտնաբերման նպատակով այժմ ՍՇՎ-ով պացիենտների շրջանում իրականացվում են կասկածելի դեպքերի թեստավորում»,- հայտնում են նախարարությունից:

According to the World Health Organization, the number of cases of COVID-19 is increasing worldwide, and the number of hospitalizations caused by several subtypes of Omicron is growing in the European region. The RA Ministry of Health informs.
"The versions of Omicron BA.2.86 (Pirola) and EG.5 (Eris) are circulating.
A new crux subspecies of Omicron was recently discovered in Armenia. According to the data of September 12, in the last 7 days, 71 cases of COVID-19 were recorded in our country, which increased by 29 compared to the previous week (42 points).
The positive results of testing have also increased compared to the previous week, making up 29.1% (last week: 28.4%).
Given that acute respiratory infections (ARIs), including coronavirus disease, seasonal morbidity, and hospitalizations, are projected to increase, WHO continues to encourage all countries to improve surveillance, testing, and sequencing for COVID-19 to assess the risk of new circulating variants :
To prevent and early detect cases of MSD and coronavirus disease in Armenia, the Ministry of Health urges:
Get vaccinated against seasonal flu and coronavirus disease,
In case of symptoms typical of an acute respiratory infection: fever (up to 38-40◦ C), headache, muscle pain, feeling broken, sore throat, dry cough, runny nose, contact a medical organization for testing for the coronavirus disease and receiving timely medical help and care.
For early detection of COVID-19 in primary health care and medical organizations, testing of suspected cases is now being carried out among patients with SCD," the ministry informs.