Հայաստանը ամբողջությամբ հրաժարվեց մահապատժի գործընթացից
Ազգային ժողովն ընդունեց «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիային կից՝ «Բոլոր դեպքերում մահապատժի վերացման մասին» թիվ 13 արձանագրությունը։ Օրենքն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից:
«Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիային կից՝ «Բոլոր դեպքերում մահապատժի վերացման մասին» թիվ 13 արձանագրությունը ստորագրվել է 2002թ. մայիսի 3-ին Վիլնյուսում:
Հայաստանի Հանրապետության կողմից Արձանագրությունը ստորագրվել էր 2006թ. մայիսի 19-ին: Այս պահի դրությամբ Արձանագրությունը ստորագրել է 46 պետություն, ուժի մեջ է մտել 44 պետության համար:
Արձանագրության վավերացումը համահունչ է Հայաստանի՝ որպես մահապատիժը ամբողջական վերացման կողմնակից պետության քաղաքականությանը։ Այն ամրագրում է, որ մահապատիժը վերացվում է, և ոչ-ոք չի կարող դատապարտվել և ենթարկվել մահապատժի, իսկ արձանագրության դրույթների որևէ վերապահում կոնվենցիայի 57-րդ հոդվածի մասով թույլատրելի չէ։

The National Assembly adopted Protocol No. 13, "On the Abolition of the Death Penalty in All Cases," attached to the Convention "On the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms". The law will enter into force on the day following its official publication.
Protocol No. 13, "On the Abolition of the Death Penalty in All Cases," attached to the Convention "On the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms," was signed on May 3, 2002, in Vilnius.
The Republic of Armenia signed the Protocol on May 19, 2006. The Protocol has been signed by 46 states and entered into force for 44 states.
The ratification of the Protocol is consistent with the policy of Armenia as a state in favor of the complete abolition of the death penalty. It stipulates that the death penalty is abolished, no one can be convicted and sentenced to death, and no reservation to the provisions of the Protocol is permissible under Article 57 of the Convention.