Սերգեյ և Արմեն Սմբատյանները գրավի դիմաց ազատ են արձակվել
«Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված տվյալների հիման վրա՝ հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել դատարանի կողմից ընտրված խափանման միջոցը փոխելու և Սերգեյ Սմբատյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու մասին՝ 100 մլն դրամի չափով:
Հսկող դատախազի մեկ այլ որոշմամբ՝ Արմեն Սմբատյանի նկատմամբ ևս կիրառվել է գրավ խափանման միջոցը՝ 100 մլն դրամի չափով, ինչպես նաև համակցված այլընտրանքային մեկ այլ խափանման միջոց՝ բացակայելու արգելքը»:
Հիշեցնենք, որ հայր և որդի Սմբատյանները մեղադրվում են առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության համար։ Ըստ գլխավոր դատախազության՝ Սմբատյանների գործողությունների հետևանքով պետությանը շուրջ մեկ միլիարդ դրամի վնաս է հասցվել՝ Երևանի Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցի 300 քառակուսի մետր մակերեսով հողամասը հափշտակվել է։

Сергея и Армена Смбатянов отпустили под залог
"На основании данных, полученных в ходе предварительного расследования, надзирающим прокурором было принято решение изменить избранную судом меру пресечения и применить к Сергею Смбатяну залог в размере 100 миллионов драмов.
По другому решению надзирающего прокурора Армену Смбатяну также назначена мера залога в размере 100 млн драмов, а также еще одна комбинированная альтернативная мера - подписка о невыезде.
Напомним, отец и сын Смбатяны обвиняются в мошенничестве в особо крупном размере. По данным Генпрокуратуры, в результате действий Смбатяна государству нанесен ущерб в один миллиард драмов, похищен участок площадью 300 квадратных метров ереванской музыкальной школы имени Чайковского.