«Տնտեսական ակտիվության աճի տեմպը դանդաղել է». ԿԲ նախագահ
ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը հայտարարել է, որ այս տարվա երրորդ եռամսյակում Հայաստանի տնտեսական ակտիվության աճի բարձր տեմպը դանդաղել է․
«Տնտեսական աճին շարունակում են նպաստել շինարարության և ծառայությունների ճյուղերի բարձր աճերը», - ասել է Գալստյանը։ Նրա խոսքով՝ ԿԲ խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում նվազեցնել քաղաքականության տոկոսադրույքը.
«Խորհուրդը հետևողական է լինելու՝ համարժեք գործողություններով ապահովելու պահանջարկի կարգավորում և գնաճային սպասումների կայունացում։ Դրամավարկային քաղաքականության նախանշված սցենարում 12-ամսյա գնաճը առաջիկայում կպահպանվի նպատակային ցուցանիշից ցածր մակարդակում, այնուհետ աստիճանաբար կավելանա և միջնաժամկետում կկայունանա նպատակային 4% ցուցանիշի շուրջ», - ասել է նա։
Ըստ Գալստյանի, ԿԲ կանխատեսմամբ, բանկն այս տարվա համար բարձրացրել է տնտեսական աճի իր կանխատեսումը՝ հասցնելով 7.2 տոկոսի:

«Темпы роста экономической активности замедлились». Председатель ЦБ
Председатель Центрального банка Мартин Галстян сообщил, что высокие темпы роста экономической активности Армении в третьем квартале текущего года замедлились.
"Высокие темпы роста в сфере строительства и услуг продолжают способствовать экономическому росту ", - сказал Галстян. По его словам, Совет ЦБ считает целесообразным снизить учетную ставку.
«Совет будет последовательным в обеспечении регулирования спроса и стабилизации инфляционных ожиданий адекватными действиями. В сценарии монетарной политики 12-месячная инфляция в ближайшее время останется ниже целевого уровня, затем постепенно увеличится и стабилизируется около целевых 4% в среднесрочной перспективе", - сказал он .
По словам Галстяна, согласно прогнозу ЦБ, банк повысил прогноз экономического роста на этот год до 7,2 процента.