Մենք դատապարտում ենք Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակվելու ցանկացած ծրագիր․ Freedom House
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության նախագահ Մայքլ Ջ. Աբրամովիցը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում սրվող հումանիտար իրավիճակին և Հայաստանի ու Ադրբեջանի շփման գծի երկայնքով ռազմական տեխնիկայի կուտակման շուրջ տեղեկություններին, արել է հետևյալ հայտարարությունը՝
«Մենք խորապես մտահոգված ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի շփման գծի երկայնքով ադրբեջանական զինտեխնիկայի կուտակման մասին տեղեկություններով։ Մենք դատապարտում ենք Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակվելու ցանկացած ծրագիր և կոչ ենք անում միջնորդ կողմերին աշխատել Հայաստանի սահմանների անձեռնմխելիությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը էթնիկ զտման վտանգ է ստեղծում տարածաշրջանի հայ բնակչության համար և սրում շարունակվող հումանիտար ճգնաժամը: Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը անկեղծորեն ներգրավվել խաղաղության բանակցություններում, ձեռնպահ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգությունը նրանց դեմ իբրև զենք կիրառելուց և բացել Լաչինի միջանցքը՝ երաշխավորելու մարդկանց, մեքենաների և բեռների անխոչընդոտ երկկողմ տեղաշարժը: Մենք նաև կոչ ենք անում Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհրդին նշանակել Հատուկ Զեկուցող՝ գնահատելու մարդու իրավունքների իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում»։
Հայաստանը գնահատվել է մասամբ ազատ «Ազատությունն աշխարհում 2023» և ազատ «Ազատությունն ինտերնետում» զեկույցներում: Ադրբեջանը գնահատվել է ոչ ազատ «Ազատությունն աշխարհում 2023» և ոչ ազատ «Ազատությունն ինտերնետում» զեկույցներում:

We condemn any plan to attack the sovereign territory of Armenia. Freedom House
Michael J., president of the international human rights organization Freedom House. Referring to the worsening humanitarian situation in Nagorno-Karabakh and the information about the accumulation of military equipment along the line of contact between Armenia and Azerbaijan, Abramovitz made the following statement:
"We are deeply concerned about the information about the accumulation of Azerbaijani military equipment along the line of contact between Azerbaijan and Armenia. We condemn any plan to attack the sovereign territory of Armenia and call on the mediating parties to work towards ensuring the integrity of Armenia's borders.
Azerbaijan's blockade of the Lachin Corridor poses a threat of ethnic cleansing to the Armenian population of the region and exacerbates the ongoing humanitarian crisis. We call on the government of Azerbaijan to engage sincerely in peace talks, refrain from using the security of Nagorno-Karabakh Armenians as a weapon against them, and open the Lachin Corridor to guarantee the unhindered two-way movement of people, vehicles, and goods. We also call on the United Nations Human Rights Council to appoint a Special Rapporteur to assess the human rights situation in Nagorno-Karabakh."
Armenia was rated partially accessible in the Freedom in the World 2023 and Free on the Internet reports. Azerbaijan was ranked as not accessible in the "Freedom in the World 2023" and not free "Freedom on the Internet" reports.