Մեկնարկել են հայ-ամերիկյան զորավարժությունները
Միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում սեպտեմբերի 11-ին ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի «Զառ» ուսումնական կենտրոնում ազդարարվեց «Արծիվ գործընկեր-2023» հայ-ամերիկյան զորավարժության մեկնարկը։
Համատեղ զորավարժության բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էր ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը։ Զորավարժության օրերին կխաղարկվի հակամարտող կողմերի միջև կայունացման ապահովման գործողություններ՝ խաղաղապահ առաջադրանքների կատարմամբ։
Զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաև բարձրացնել հայկական ստորաբաժանման պատրաստվածությունը՝ ՆԱՏՕ/ԳՀԽ «Օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգ»-ի պլանային գնահատման համար:

The Armenian-American military exercises have started
As part of preparations for participation in international peacekeeping missions, on September 11, the start of the Armenian-American military exercise "Partner Eagle-2023" was announced at the "Zar" training center of the peacekeeping brigade of the Ministry of Defense.
The Chief of the General Staff of the RA Armed Forces, First Deputy Minister of Defense, Lieutenant General Edward Asryan, was present at the opening ceremony of the joint military exercise. On the days of the training, actions to ensure stabilization between the conflicting parties will be performed by performing peacekeeping tasks.
The purpose of the exercise is to increase the level of interoperability of units participating in international peacekeeping missions within the framework of peacekeeping operations, to exchange management and tactical communication best practices, and to increase the readiness of the Armenian unit for the planned assessment of the NATO/GCC "Operational Capability Concept."