Ժողովրդավարություն և ինքնիշխանություն. սպանելով Վազգեն Սարգսյանին և Կարեն Դեմիրճյանին հենց սա էին փորձում սպանել չարագործները. Տիգրան Ավինյան
Այսօր՝ սեպտեմբերի 9-ին, մարզահամերգային համալիրի դիմաց տեղի ունեցավ Հայաստանի ազգային հերոս Կարեն Դեմիրճյանի բրոնզե արձանի բացման հանդիսավոր արարարողությունը։
Ելույթով հանդես եկան ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Կարեն Դեմիրճյանի որդին՝ Ստեփան Դեմիրճյանը, Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը և այլք:
«Վստահաբար, Կարեն Դեմիրճյանը դեռ շատ բան ուներ տալու Հայաստանին, սակայն հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը թույլ չտվեց դա անել: Հոկտեմբերի 27-ը որքան էլ շատերի կողմից ընկալվում է որպես տեռորիստական ճանապարհով իրականացված իշխանազավթում, այն շատ ավելի խորքային թիրախներ և նպատակներ ուներ. ոճրագործներն ու նրանց պատվիրատուները, գլխատելով խորհրդարանը, գլխատեցին Հայաստանում նոր-նոր ձևավորվող իշխանական հակազդման մեխանիզմը, որը շատ կարևոր էր, թե՛ ներքին իշխանության, թե՛ Հայաստանի ինքնիշխանության տեսանկյունից:
Ժողովրդավարություն և ինքնիշխանություն. սպանելով Վազգեն Սարգսյանին և Կարեն Դեմիրճյանին հենց սա էին փորձում սպանել չարագործները՝ ցանկանալով մեր պետությունը վերածել կոռուպցիայի և ամենաթողության մեջ խրված ու հեշտ կառավարելի մի գորշ կետի, որը չպետք է ունենա բարգավաճման և ինքնուրույնության ոչ մի շանս, ու հենց այսօր, այս խորհրդանշական պահին ես ուզում եմ հայտարարել, որ դա նրանց չի հաջողվել ու դա նրանց երբեք չի հաջողվելու: Հայաստանը կա ու լինելու է ժողովրդավար, Հայաստանը կա ու լինելու է ինքնիշխան, և լինելու է այդպիսին հավերժ»,- ելույթում ասաց Տիգրան Ավինյանը:
Հիշեցնենք, որ ազդեցիկ արձանի հեղինակը քանդակագործ Սարգիս Բաբայանն է, որը քանդակել է Դեմիրճյանին՝ իր կերպարին բնորոշ քայլքի, շարժման մեջ՝ պատվանդանից դեպի ժողովուրդը իջնելիս:

Демократия и суверенитет. Убив Вазгена Саргсяна и Карена Демирчяна, именно это и пытались убить преступники. Тигран Авинян
Сегодня, 9 сентября, перед спортивно-концертным комплексом состоялось торжественное открытие бронзового памятника национальному герою Армении Карену Демирчяну.
С речами выступили премьер-министр РА Никол Пашинян, сын Карена Демирчяна Степан Демирчян, заместитель мэра Еревана Тигран Авинян и другие.
"Конечно, Карен Демирчян еще многое мог дать Армении, но преступление 27 октября не позволило ему это сделать. Хотя 27 октября многими воспринимается как террористический захват власти, оно имело гораздо более глубокие цели. Исполнители и их вдохновители, обезглавив парламент,  тем самым обезглавили только-только сформированный механизм оппозиции в правительстве Армении, что было очень важно, как с точки зрения внутреннего управления, так и суверенитета Армении.
Демократия и суверенитет, убив Вазгена Саргсяна и Карена Демирчяна, именно это и пытались убить злодеи, желая превратить наше государство в легкоуправляемое серое пятно, погрязшее в коррупции и вседозволенности, у которого не должно быть шансов на процветание и независимость, и сегодня, в этот символический момент, я хочу заявить, что они не добились успеха и никогда не добьются успеха. Армения есть и будет демократической, Армения есть и будет суверенной, и будет таковой всегда", - сказал в своем выступлении Тигран Авинян.
Напомним, автором впечатляющей статуи является скульптор Саргис Бабаян, изваявший Демирчяна в характерной для его персонажа походке и движении, спускающегося с постамента к народу.