Ժողովրդավարություն և ինքնիշխանություն. սպանելով Վազգեն Սարգսյանին և Կարեն Դեմիրճյանին հենց սա էին փորձում սպանել չարագործները. Տիգրան Ավինյան
Այսօր՝ սեպտեմբերի 9-ին, մարզահամերգային համալիրի դիմաց տեղի ունեցավ Հայաստանի ազգային հերոս Կարեն Դեմիրճյանի բրոնզե արձանի բացման հանդիսավոր արարարողությունը։
Ելույթով հանդես եկան ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Կարեն Դեմիրճյանի որդին՝ Ստեփան Դեմիրճյանը, Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը և այլք:
«Վստահաբար, Կարեն Դեմիրճյանը դեռ շատ բան ուներ տալու Հայաստանին, սակայն հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը թույլ չտվեց դա անել: Հոկտեմբերի 27-ը որքան էլ շատերի կողմից ընկալվում է որպես տեռորիստական ճանապարհով իրականացված իշխանազավթում, այն շատ ավելի խորքային թիրախներ և նպատակներ ուներ. ոճրագործներն ու նրանց պատվիրատուները, գլխատելով խորհրդարանը, գլխատեցին Հայաստանում նոր-նոր ձևավորվող իշխանական հակազդման մեխանիզմը, որը շատ կարևոր էր, թե՛ ներքին իշխանության, թե՛ Հայաստանի ինքնիշխանության տեսանկյունից:
Ժողովրդավարություն և ինքնիշխանություն. սպանելով Վազգեն Սարգսյանին և Կարեն Դեմիրճյանին հենց սա էին փորձում սպանել չարագործները՝ ցանկանալով մեր պետությունը վերածել կոռուպցիայի և ամենաթողության մեջ խրված ու հեշտ կառավարելի մի գորշ կետի, որը չպետք է ունենա բարգավաճման և ինքնուրույնության ոչ մի շանս, ու հենց այսօր, այս խորհրդանշական պահին ես ուզում եմ հայտարարել, որ դա նրանց չի հաջողվել ու դա նրանց երբեք չի հաջողվելու: Հայաստանը կա ու լինելու է ժողովրդավար, Հայաստանը կա ու լինելու է ինքնիշխան, և լինելու է այդպիսին հավերժ»,- ելույթում ասաց Տիգրան Ավինյանը:
Հիշեցնենք, որ ազդեցիկ արձանի հեղինակը քանդակագործ Սարգիս Բաբայանն է, որը քանդակել է Դեմիրճյանին՝ իր կերպարին բնորոշ քայլքի, շարժման մեջ՝ պատվանդանից դեպի ժողովուրդը իջնելիս:

Democracy and sovereignty, by killing Vazgen Sargsyan and Karen Demirchyan, are precisely what the criminals were trying to kill. Tigran Avinyan
Today, on September 9, in front of the sports and concert complex, the ceremonial opening of the bronze statue of Armenia's national hero Karen Demirchyan took place.
RA Prime Minister Nikol Pashinyan, Karen Demirchyan's son Stepan Demirchyan, Yerevan Deputy Mayor Tigran Avinyan, and others made speeches.
"Surely, Karen Demirchyan still had a lot to give to Armenia, but the crime of October 27 did not allow her to do that. Although October 27 is perceived by many as a terrorist seizure of power, it had much deeper targets and goals. By overturning the parliament, the perpetrators and their masterminds overturned the mechanism of opposition to the government that was newly formed in Armenia, which was very important, both from the point of view of the internal government and Armenia's sovereignty.
Democracy and sovereignty, by killing Vazgen Sargsyan and Karen Demirchyan, are precisely what the villains were trying to kill, wanting to turn our state into an easy-to-manage gray spot stuck in corruption and permissiveness, which should have no chance of prosperity and independence. Today, at this symbolic moment, I want to declare that they have not succeeded and will never follow. Armenia is and will be democratic, Armenia is and will be sovereign, and it will be so forever," Tigran Avinyan said in his speech.
It should be noted that the author of the influential statue is the sculptor Sargis Babayan, who sculpted Demirchyan in the gait and movement characteristic of his character, descending from the pedestal to the people.