Ադրբեջանական զինուժի կուտակումների պատճառով իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ․ ՀՀ ՊՆ
Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի է ունեցել հերթական ճեպազրույցը Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված օտարերկրյա ռազմական կցորդների և ներկայացուցիչների հետ։
Ճեպազրույցի ընթացքում ռազմական կցորդներին է ներկայացվել հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված օպերատիվ իրավիճակը։
Նշվել է, որ վերջին 2 օրերի ընթացքում ադրբեջանական զինուժի կուտակումների պատճառով իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ, ուստի ՀՀ զինված ուժերը շարունակում է անհրաժեշտ գործողություններ ձեռնարկել` այն կայունացնելու և սադրանքներ թույլ չտալու համար։

The situation continues to be tense due to the accumulation of Azerbaijani armed forces. The Ministry of Defence
8 September, 19:00
On September 8, a regular briefing with foreign military attachés and representatives accredited to the Republic of Armenia was held at the Ministry of Defense of the Republic of Armenia.
During the briefing, the operational situation on the Armenian-Azerbaijani border was presented to the military attachés.
It was noted that during the last 2 days, the situation remains tense due to the accumulation of the Azerbaijani armed forces, so the RA armed forces continue to take the necessary actions to stabilize it and prevent provocations.