Հայկական արտադրության առաջին արբանյակը SpaceX-ի հրթիռով նոյեմբերի վերջին կուղարկվի տիեզերք. «Արմենպրես»
Հայկական Bazoomq տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիան, որի առաքելությունն է Հայաստանում ստեղծել, շարունակաբար զարգացնել կարողություններ և հնարավորություններ նորագույն տիեզերական հետազոտությունների, կրթության ու ստարտափների ձևավորման համար, աշխատում է հայկական արտադրության Hayasat-1 անվանումը ստացած CubeSat ձևաչափի արբանյակի վրա:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Bazoomq-ի համահիմնադիր, խորհրդի անդամ և տեխնիկական տնօրեն Հայկ Մարտիրոսյանը նշեց՝ արբանյակի թեստավորումը կավարտեն սեպտեմբերի վերջին և նոյեմբերին արդեն տիեզերք կուղարկվի SpaceX ընկերության Falcon-9 հրթիռով:

The first Armenian-made satellite will be sent into space on a SpaceX rocket at the end of November. "Armenpress"
The Armenian Bazoomq space research laboratory, whose mission is to create and continuously develop capabilities and opportunities for the latest space research, education, and startup formation in Armenia, is working on an Armenian-made CubeSat satellite named Hayasat-1.
In a conversation with Armenpress, Bazoomq co-founder, board member, and technical director Hayk Martirosyan said that the testing of the satellite will be completed at the end of September, and it will be sent into space by SpaceX's Falcon-9 rocket in November.