«Le Monde» պարբերականում հրապարակվել է «Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը պետք է դադարեցվի» վերնագրով խմբագրական հոդվածը։ Ի տարբերություն նույն պարբերականում հրապարակվող լրագրողական հոդվածների՝ խմբագրական հոդվածը ներկայացնում է տվյալ պարբերականի հավաքական դիրքորոշումը խնդրո առարկա իրողությունների և երևույթների առնչությամբ, հրապարակվում է առանց կոնկրետ հեղինակի անուն նշելու՝ խմբագրության անունից, և սովորաբար առաջին էջում։
Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը պետք է դադարեցվի
Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ միջանցքի փակումը և սովի՝ որպես հազարավոր հայերի դեմ զենքի օգտագործումը ոչ միայն ահռելի քաղաքական սխալ է, այլև, և առաջին հերթին, մարտահրավեր է միջազգային իրավունքի ամենատարրական կանոններին:
Այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանի նախագահը որոշեց Լեռնային Ղարաբաղը ենթարկել այլ դարաշրջան հիշեցնող շրջափակման, անցնող յուրաքանչյուր օրը մեծացնում է հումանիտար աղետի վտանգը: Հայկական ուժերի դեմ տարած հաղթանակից երեք տարի անց Իլհամ Ալիևը կարծես թե վճռական է տրամադրված առաջ մղելու իր հաջողությունը, որին նպաստում է Մոսկվայի հովանու ներքո ձեռք բերված հրադադարից հետո Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուսական խաղապահ ուժերի պասիվությունը:
Միջազգայնորեն Ադրբեջանի ինքնիշխանության ներքո ճանաչված, սակայն հիմնականում հայերով բնակեցված և փաստացիորեն ինքնավարության վայելող Լեռնային Ղարաբաղը Խորհրդային միության փլուզման սկզբից ի վեր հանգիստ ժամանակաշրջան չի տեսել: 2020թ․ երկուստեք հազարավոր զոհերի գնով Բաքվի կողմից բուֆերային գոտիների վերանվաճումը և բուն անկլավի մի մասի գրավումը չհանգեցրին «խիզախների խաղաղության», այլ՝ ընդհակառակը:
Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին դեռևս կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, 2022թ․ դեկտեմբերից լարվածության կիզակետում է։ Անվտանգային պատրվակով պաշտոնապես արգելապատնեշներ տեղադրելուց հետո Իլհամ Ալիևի ռեժիմը հուլիսին որոշեց հերմետիկ ձևով փակել այդ ճանապարհը, ներառյալ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի համար, որն անկլավ մուտք ունեցող միջազգային մարդասիրական վերջին կազմակերպությունն է: Լեռնային Ղարաբաղում այս դժվարին պայմաններում ապրում է ավելի քան 100 հազար հայ (այս թիվը վիճարկվում է Ադրբեջանի կողմից):
Առանց մեղքի որևէ զգացումի օգտագործելով սովի և ի թիվս այլոց նաև բժշկական պարագաներից զրկանքների զենքը, Բաքուն ցանկանում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերին ստիպել հուսահատությունից դիմել իրեն։ Հակամարտություններ տեսած այս հողում համակեցության դժվարին ճանապարհը որոնելու փոխարեն՝ Բաքվի ռեժիմը Լեռնային Ղարաբաղի հայերին առաջարկում է անհնարին գործարք՝ անվերապահ ենթարկում (մինչդեռ Ադրբեջանում հայերին ատում են) կամ աքսոր:
Ադրբեջանի նախագահի՝ նման անզիջում կեցվածքում դիրքավորվելը ոչ միայն ահռելի քաղաքական սխալ է, որի հետևանքով ատելությունը կրճատվելու փոխարեն տասնապատկվում է։ Նրա կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը նախևառաջ մարտահրավեր է միջազգային իրավունքի տարրական կանոններին: Խուլ մնալով Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարին հնչեցված նախազգուշացումներին՝ Իլհամ Ալիևը ենթարկվում է լուրջ մեղադրանքների։
Միջազգային անզորությունը
Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն արդեն հնչեցրել է մեղադրանքը՝ օգոստոսին հրապարակված զեկույցում վստահեցնելով, որ «Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող 120.000 հայերի նկատմամբ իրականացվում է ցեղասպանություն»։ Բաքուն անհիմն է համարում այդ մեղադրանքը, բայց ՄԱԿ-ի 1948թ․-ի կոնվենցիան հստակորեն նշում է, որ «որևէ խմբի համար միտումնավոր կերպով կենսական այնպիսի պայմանների ստեղծումը, որոնք ուղղված են խմբի անդամների լրիվ կամ մասնակի ֆիզիկական ոչնչացմանը, համարվում է ցեղասպանություն»:
Սպառնալիքի լրջությունն էլ ավելի ողբալի է դարձնում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անզորությունը, որն օգոստոսի 16-ին հարցի առնչությամբ նիստ գումարեց՝ առանց որևէ որոշում կայացնելու։ Այս անզորությունն առավել դատապարտելի է, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման վերացումն այն շատ քիչ հարցերից մեկն է, որի շուրջ Մոսկվայում և Վաշինգտոնում առկա է կոնսենսուս: Պետքարտուղար Անտոնի Բլինկենը և նրա ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովը, փաստորեն, վերջին ամիսներին համանման ձևով պահանջում են Լաչինի միջանցքի վերաբացումը:
Միջազգային այս պասիվությունը կամ անտարբերությունը չափազանց երկար է տևել։ Լաչինի միջանցքի վերաբացումը մարդասիրական պարտավորություն է։ Բաքուն պետք է հասկանա, որ շրջափակման պահպանումը միայն կավելացնի անկայունությունը, որից տարածաշրջանն արդեն չափազանց շատ է տուժել։

Azerbaijan's blockade of Nagorno Karabakh should be stopped. Le Monde
"Le Monde" published an editorial article entitled "Azerbaijan's blockade of Nagorno-Karabakh must be stopped." Unlike the journalistic pieces published in the same periodical, the editorial paper presents the collective position of the given periodical about the facts and phenomena in question; it is published without mentioning the name of the specific author, on behalf of the editorial office, and usually on the first page.
Azerbaijan's blockade of Nagorno-Karabakh must be stopped.
Baku's closure of the only corridor connecting Nagorno-Karabakh to Armenia and the use of hunger as a weapon against thousands of Armenians is not only a colossal political mistake but also, above all, a challenge to the most basic rules of international law.
After the President of Azerbaijan decided to subject Nagorno-Karabakh to a blockade reminiscent of another era, every passing day increases the risk of a humanitarian disaster. Three years after his victory against Armenian forces, Ilham Aliyev seems determined to build on his success, aided by the inactivity of Russian game-keeping forces stationed in Nagorno-Karabakh following a ceasefire brokered by Moscow.
Nagorno-Karabakh, internationally recognized under the sovereignty of Azerbaijan but populated mainly by Armenians and enjoying de facto autonomy, has not seen a quiet period since the beginning of the collapse of the Soviet Union. 2020 At the cost of thousands of casualties on both sides, Baku's recapturing the buffer zones and capturing a part of the enclave itself did not lead to a "peace of the brave," but on the contrary.
The only road still connecting Nagorno-Karabakh to Armenia, the Lachin Corridor, has been at the center of tension since December 2022. After officially installing barriers under the pretext of security, Ilham Aliyev's regime decided in July to hermetically close the road, including to the International Committee of the Red Cross, the last international humanitarian organization with access to the enclave. More than 100 thousand Armenians live in these difficult conditions in Nagorno-Karabakh (Azerbaijan contests this number).
Without any sense of guilt, using the weapons of starvation and, among others, deprivation of medical supplies, Baku wants to force the Armenians of Nagorno-Karabakh to turn to it out of desperation. Instead of seeking the problematic path of coexistence in this conflict-ridden land, the Baku regime offers the Armenians of Nagorno-Karabakh an impossible deal: unconditional submission (while Armenians are hated in Azerbaijan) or exile.
The position of the President of Azerbaijan in such an uncompromising attitude is not only a huge political mistake, as a result of which the hatred increases tenfold instead of reducing. His blockade of Nagorno Karabakh is a challenge to the basic rules of international law. Ignoring the warnings issued by the International Court of Justice in February, Ilham Aliyev is facing serious charges.
International impotence
Luis Moreno Ocampo, the former prosecutor of the International Criminal Court, has already voiced the accusation, assuring in a report published in August that "genocide is being carried out against the 120,000 Armenians living in Nagorno-Karabakh." Baku considers the accusation unfounded, but the 1948 UN Convention clearly states that "the deliberate creation of vital conditions for any group, aimed at the total or partial physical destruction of its members, is considered genocide."
The threat's seriousness is even more deplorable by the impotence of the UN Security Council, which held a session on the issue on August 16 without making any decision. This impotence is all the more reprehensible because lifting the blockade of Nagorno-Karabakh is one of the few issues on which there is consensus in Moscow and Washington. Secretary of State Antony Blinken and his Russian counterpart Sergey Lavrov have been calling for the reopening of the Lachine Corridor in a similar fashion in recent months.
This international passivity or indifference has lasted too long. The reopening of the Lachine Corridor is a humanitarian obligation. Baku must understand that maintaining the blockade will only increase the instability from which the region has already suffered too much.