Լենա Նանուշյանը Եգիպտոսի առողջապահության նախարարի հետ քննարկել է համագործակցության ընդլայնման հարցեր
Առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը հանդիպել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության առողջապահության և բնակչության նախարար Խալեդ Աբդել Ղաֆֆարի հետ` քննարկելու երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները։
Հանդիպումը կայացել է Եգիպտոսում անցկացվող «Բնակչության, առողջապահության և զարգացման գլոբալ կոնգրեսի (PHDC’23)» շրջանակներում:
Քննարկվել է փորձի փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը (դեղագործություն, վարակիչ հիվադությունների դեմ պայքար, բժշկական անձնակազմի վերապատրաստում, հավատարմագրում և լիցենզավորում)։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում երկու երկրների ապահովագրության ոլորտի փորձագետների միջև հանդիպումներ անցկացնել` տեղեկատվության և փորձի փոխանակմամբ:
Լենա Նանուշյանը հանդիպել է նաև ԵԱՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Հոսամ Աբդել Ղաֆֆարի հետ։
Այսօր «Բնակչության, առողջապահության և զարգացման գլոբալ կոնգրեսի» շրջանակներում անցկացված «Լավ կառավարում առողջ բնակչության համար» պանելային քննարկմանը նախարարի առաջին տեղակալը հանդես է եկել ելույթով։
Լենա Նանուշյանը ճանաչողական այց է կատարել Եգիպտոսի Նոր վարչական մայրաքաղաքի նորագույն տեխնոլոգիաներով հագեցած պետական հիվանդանոց։

Лена Нанушян обсудила вопросы расширения сотрудничества с министром здравоохранения Египта
Первый заместитель министра здравоохранения Лена Нанушян встретилась с министром здравоохранения и народонаселения Арабской Республики Египет Халедом Абдель Гаффаром, чтобы обсудить перспективы расширения сотрудничества между двумя странами.
Встреча состоялась в рамках «Глобального конгресса по народонаселению, здоровью и развитию (PHDC'23)», проходящего в Египте.
Обсуждена возможность реализации программ обмена опытом (фармацевтика, борьба с инфекционными заболеваниями, подготовка медицинских кадров, аккредитация и лицензирование).
Достигнута договоренность о проведении в ближайшее время встреч между экспертами страховой отрасли двух стран для обмена информацией и опытом.
Лена Нанушян также встретилась с заместителем министра здравоохранения ЕС Хоссамом Абдель Гаффаром.
Сегодня первый заместитель министра выступила на панельной дискуссии «Эффективное управление для здорового населения», состоявшейся в рамках «Глобального конгресса по народонаселению, здоровью и развитию».
Лена Нанушян совершила ознакомительный визит в оснащенную по последнему слову техники государственную больницу новой административной столицы Египта.