Հայաստանի առևտրաշրջանառությունն Իտալիայի հետ աճել է մոտ 40%-ով
Հայ գործարարների ասոցիացիան Էկոնոմիկայի նախարարության և Իտալա-ռուսական առևտրային պալատի հետ համատեղ սեպտեմբերի 5-ին Երևանում անցկացրել է «Ամրապնդելով գործընկերային կապերը» խորագրով հայ-իտալական ֆորումը, որին մասնակցել է նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը։
Համաժողովի հիմնական նպատակն էր նպաստել երկու երկրների համատեղ գործարար կապերի ամրապնդմանը և նոր համագործակցությունների ձևավորմանը։
Նարեկ Տերյանն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը Իտալիայի հետ 2023 թ․ հունվար-հունիս ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է մոտ 40%-ով՝ կազմելով 200 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը վկայում է այն մասին, որ հայ-իտալական  հարաբերությունները տնտեսության ոլորտում տարեց տարի ավելանում են, իսկ գործարար կապերն՝ ակտիվորեն ընդլայնվում։
Միջոցառման ընթացքում  շուրջ 120 գործարարների ներկայացվել է եվրոպական շուկայի հետ համագործակցության նոր ձևաչափը, գործող «Արտադրված է Իտալիայի հետ համատեղ» (Made with Italy) ծրագիրն ու այլ գործիքներ։ Միջոցառումն անց է կացվել «Տաշիր» ընկերությունների խմբի աջակցությամբ։

Товарооборот Армении с Италией увеличился примерно на 40%
Ассоциация армянских бизнесменов совместно с Министерством экономики и Итало-Российской торговой палатой провела 5 сентября в Ереване армяно-итальянский форум на тему "Укрепление партнерских связей", в котором принял участие заместитель министра Нарек Терян.
Основной целью конференции было содействие укреплению совместных деловых связей между двумя странами и формированию новых партнерских отношений.
Нарек Терян в своем выступлении отметил, что товарооборот Армении с Италией в 2023 году в январе-июне по сравнению с аналогичным периодом прошлого года он увеличился примерно на 40%, составив 200 миллионов долларов США, что доказывает, что армяно-итальянские отношения в экономической сфере год от года возрастают, и деловые связи активно расширяются.
В ходе мероприятия около 120 бизнесменов ознакомились с новым форматом сотрудничества с европейским рынком, действующей программой «Made with Italy» и другими инструментами. Мероприятие прошло при поддержке группы компаний «Ташир».