Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 9 բուժառու
Այսօր՝ սեպտեմբերի 5-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 9 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին,  անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի  միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 2 բուժառուի, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 24 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 90 հիվանդ, 3 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

9 medical patients were transferred from Artsakh to Armenia
Today, on September 5, 9 patients from the "Republican Medical Center" CJSC of the Ministry of Health of the Republic of Artsakh, together with their companions, were transferred to specialized medical centers of the Republic of Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross to receive urgent specialized medical care.
During the day, is planned to return 2 medical patients to Artsakh by ICRC vehicles, who were once referred to Armenia for treatment within the framework of the state order.
Currently, 24 children are receiving inpatient treatment in the "Arevik" Medical Center, 7 of which are in the neonatal and resuscitation department.
90 patients are receiving inpatient treatment at the "Republican Medical Center" CJSC, 3 are in the intensive care unit, and 1 is in a severe condition.