Ֆինանսների նախարարն ընդունել է ՎԶԵԲ փոխնախագահին
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը սեպտեմբերի 4-ին ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) առաջին փոխնախագահ Յուրգեն Ռիգտերինկի գլխավորած պատվիրակությունը: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ՎԶԵԲ Արևելյան Եվրոպայի և Կովկասի կառավարիչ տնօրեն Մատտեո Պատրոնեն, ՎԶԵԲ Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Ալկիս Դրակինոսը, ՎԶԵԲ Ուզբեկստանի գրասենյակի ղեկավար Կատարինա Հանսենը, ինչպես նաև ՎԶԵԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Գեորգի Ախալկացին:
Նախարար Հովհաննիսյանը, ողջունելով հյուրերին, նշել է, որ ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցությունն առանցքային նշանակություն ունի Հայաստանի համար: Նախարարը հատուկ ընդգծել է ՎԶԵԲ-ի կարևոր դերը ՀՀ ենթակառուցվածքների արդիականացման գործում: Նախարարը նաև առանձնահատուկ կարևորել է առկա ծրագրերի իրականացման ընթացքին առնչվող հարցերը՝ շեշտելով նաև այդ ծրագրերի ժամանակին և պատշաճ իրականացման անհրաժեշտությունը:
ՎԶԵԲ փոխնախագահը նույնպես անդրադարձել է ընթացիկ ծրագրերին՝ համաձայնելով դրանց սահմանված ժամկետներում իրականացման անհրաժեշտության հետ: Կողմերն անդրադարձել են նաև հաջորդ տարի Երևանում անցկացվելիք ՎԶԵԲ տարեկան ժողովին՝ կարևորելով միջոցառման նախապատրաստական աշխատանքների պատշաճ ապահովումը: Նախարար Հովհաննիսյանը ընդգծել է, որ հայկական կողմը կգործադրի բոլոր ջանքերն այդ աննախադեպ միջոցառումը բարձր մակարդակով անցկացնելու համար:
Երկուստեք պատրաստակամություն է հայտնվել մեկտեղել ջանքերը համագործակցության բոլոր ուղղություններով ցանկալի արդյունքների հասնելու համար:

The Minister of Finance received the EBRD Vice President
RA Finance Minister Vahe Hovhannisyan received on September 4 the delegation led by the first vice president of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Jurgen Rigterink. EBRD Eastern Europe and Caucasus Managing Director Matteo Patrone, EBRD Caucasus Regional Director Alkis Drakinos, EBRD Uzbekistan Office Head Catarina Hansen, and EBRD Armenia Office Head Georgi Akhalkatsi were also present at the meeting.
Minister Hovhannisyan, welcoming the guests, noted that cooperation with the EBRD is crucial for Armenia. The minister specifically emphasized the critical role of the EBRD in the modernization of RA infrastructure. The minister also highlighted the issues related to implementing existing programs, stressing the need for timely and proper performance.
The EBRD Vice President also referred to the current programs, agreeing with the need to implement them within the specified time frame. The parties also referred to the EBRD annual meeting to be held in Yerevan next year, emphasizing the proper provision of preparations for the event. Minister Hovhannisyan stressed that the Armenian side will try to keep this unprecedented event at a high level.
Both sides are willing to join efforts in all directions of cooperation to achieve the desired results.