«Նոր ուսումնական տարին սկսում ենք հիմնարար փոփոխություններով». նախարարի շնորհավորական ուղերձը Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Գիտելիքի ու դպրության օրվա կապակցությամբ, որտեղ մասնավորապես ասվում է.
«Սիրելի՛ սովորողներ, ուսուցիչներ, դասախոսներ,
Շնորհավորում եմ նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի՝ Գիտելիքի ու դպրության օրվա կապակցությամբ:
Նոր ուսումնական տարին սկսում ենք հիմնարար փոփոխություններով, կրթական համակարգի բարելավմանն ուղղված մի շարք ծրագրերով, հանրակրթության նոր չափորոշչի ներդրմամբ, կառավարման և ֆինանսական համակարգերի փոփոխությամբ, բարձրագույն կրթության բարեփոխումների մեկնարկով: Դրանք հեշտ չեն լինելու, և շատ կարևոր է այդ փոփոխությունների ճանապարհին հասկանալ, որ բոլոր դժվարությունները հաղթահարելի են, եթե աշխատում ենք որպես մի մեծ թիմ ու ջանք ենք դնում մեկ նպատակով՝ մեր երկրի յուրաքանչյուր բնակավայրում յուրաքանչյուր սովորողի համար որակյալ կրթություն ունենալու։
Բարեփոխումների ընթացքը չափազանց բարդ և պատասխանատու է բոլորիս համար. ուսուցման գործընթացում ներգրավված յուրաքանչյուր ոք՝ լինի մանկավարժ, աշակերտ, ծնող, թե պաշտոնյա, իր անելիքն ունի, որին պետք է մոտենալ մեծ հոգատարությամբ և բարձր գիտակցումով:
Մեծածավալ աշխատանքների իրականացման ճանապարհին անփոխարինելի են մասնագիտական հանրույթի դերն ու աջակցությունը, որոնց կարիքն ունի պետությունը: Այս մեծածավալ աշխատանքներում առանցքային է հատկապես ուսուցչի դերակատարումը:
Սիրելի՛ ուսուցիչներ, դասախոսներ, յուրաքանչյուր բարեփոխում կայանում է միայն ձեր անմիջական ջանքերի, կատարած գործի հանդեպ պատասխանատվության և սրտացավության շնորհիվ: Շնորհակալ եմ ձեր անհոգնում աշխատանքի և վաղվա օրվա աննահանջ հավատի համար: Մենք ձեզ հետ անցել ենք համավարակն ու պատերազմը, արել ենք ավելին, քան պատկերացնում էինք՝ մեր երեխաների կրթությունն ապահովելու համար։ Այժմ էլ հեշտ օրեր չեն. շատ են բարդություններն ու անորոշությունները։
Այսօր մեր հայրենակիցները Լեռնային Ղարաբաղի հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում զրկված են կրթական իրավունքը լիարժեք և արժանապատիվ իրացնելու հնարավորությունից, ինչը լուրջ մտահոգություններ պետք է առաջացնի միջազգային կառույցների շրջանում: Այս սեպտեմբերին առաջին դասարանցիների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղի դպրոցներ ոչ թե տոնականության, այլ անհանգստության, անորոշության և ահագնացող մտավախությունների միջավայրում է։ Մեր պարտքն է ամեն կերպ աջակցել մեր հայրենակիցներին և օր առաջ վերադարձնել ուսումնական բնական գործընթացին: Հետևաբար, այսօր ավելի քան երբևէ, կրթությունը կարևոր է, սովորելը կարևոր է, զարգանալը կարևոր է։
Նոր ուսումնական տարում բոլորիս մաղթում եմ խաղաղ պայմաններում բեղմնավոր գործունեություն, փոփոխությունների իրականացման ճանապարհին ուժ և հաստատակամություն:

"We are starting the new academic year with fundamental changes." congratulatory message of the minister on the occasion of Knowledge Day
Minister Zhanna Andreasyan sent a congratulatory message on the occasion of Knowledge and Education Day, which explicitly states:
"Dear students, teachers, and professors,
I congratulate you on beginning the new academic year on the Day of Knowledge and Education.
We are starting the new academic year with fundamental changes, several programs aimed at improving the educational system, introducing a new standard of general education, changing the management and financial systems, and starting higher education reforms. They will not be easy, and it is essential to understand on the way to these changes that all difficulties can be overcome if we work as a big team and put effort into one goal: to have quality education for every student in every settlement of our country.
The reform process is complicated and responsible for all of us. Everyone involved in the learning process, be it an educator, student, parent, or official, has a job to do that needs to be approached with great care and awareness.
The role and support of the professional community, which the state needs, are irreplaceable on the way to the implementation of large-scale works. The role of the teacher is exceedingly central in these large-scale works.
Dear teachers and professors, every reform takes place only thanks to your direct efforts, responsibility, and compassion for the work done. Thank you for your tireless work and unwavering faith in tomorrow. We have gone through the epidemic and the war with you; we have done more than we imagined to ensure the education of our children. These are challenging days, too. There are many complications and uncertainties.
Today, in the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh, our compatriots are deprived of the opportunity to fully and dignify the right to education, which should cause severe concerns among international institutions. This September, the first graders' entrance to Nagorno-Karabakh schools is not a celebration but an environment of anxiety, uncertainty, and growing fears. We must support our compatriots in every possible way and return to the natural educational process. Therefore, today, more than ever, education is essential, learning is critical, and development is necessary.
In the new academic year, I wish all of us fruitful activities in peaceful conditions, strength, and perseverance to implement changes.