Սուրեն Պապիկյանը խիստ ցուցումներ է տվել ԶՈւ-ում արատավոր բարքերը չեզոքացնելու համար
Օգոստոսի 29-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ ՀՀ զինված ուժերում կարգապահության վիճակի և առկա խնդրահարույց հարցերի վերաբերյալ։
Բացելով նիստը՝ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ քննարկվող հարցերը չափազանց կարևոր են զինված ուժերում կարգապահության մակարդակի բարձրացման և ամրապնդման գործում։ Պատասխանատու ստորաբաժանումների ղեկավարները ներկայացրել են զեկույցներ՝ անդրադառնալով ԶՈւ կարգապահության վիճակին, խնդիրներին և դրանց բարելավմանն ուղղված աշխատանքներին։
Լսելով ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանի, ռազմական ոստիկանության պետ, գեներալ-մայոր Աշոտ Զաքարյանի, զորամիավորումների հրամանատարների զեկույցները՝ պաշտպանության նախարարը խիստ ցուցումներ է տվել զորամիավորումների և զորամասերի հրամանատարներին, պատասխանատու ստորաբաժանումների ղեկավարներին՝ ներդնելու առավելագույն ջանքեր՝ անձնակազմի շրջանում լայնածավալ անհատական աշխատանքներ կատարելու, արատավոր բարքերը չեզոքացնելու, ի հայտ եկած խնդիրները լուծելու ուղղությամբ։
Սուրեն Պապիկյանը հանձնարարել է մարտական հերթապահություն իրականացնող անձնակազմի շրջանում շահագրգիռ ստորաբաժանումների ներգրավմամբ կազմակերպել լրացուցիչ, անհետաձգելի միջոցառումներ և ուսումնասիրություններ՝ վեր հանելու համար հնարավոր բոլոր խնդիրները, որոնք կարող են ի հայտ գալ ծառայության կրման ընթացքում և հանգեցնել անցանկալի հետևանքների, դեպք-պատահարների։ Խորհրդակցության ավարտին նախարարը մի շարք հանձնարարականներ է տվել պատասխանատու ստորաբաժանումների ղեկավարներին:

Сурен Папикян дал строгие указания по нейтрализации порочных нравов в Вооруженных силах
29 августа под руководством министра обороны РА Сурена Папикяна состоялось совещание относительно состояния дисциплины в ВС РА и существующих проблемных вопросов.
Открывая заседание, глава оборонного ведомства подчеркнул, что обсуждаемые вопросы имеют чрезвычайно важное значение для повышения и укрепления уровня дисциплины в Вооружённых Силах. Руководители ответственных подразделений представили доклады, коснувшись состояния дисциплины в Вооруженных Силах, проблем и работ, направленных на их улучшение.
Заслушав доклады начальника Генерального штаба ВС РА, первого заместителя министра обороны генерал-лейтенанта Эдварда Асряна, начальника военной полиции генерал-майора Ашота Закаряна и командиров воинских частей, министр Минобороны дал строгие указания командирам воинских частей и руководителям ответственных частей приложить максимум усилий в направлении проведения широкой индивидуальной работы среди личного состава, нейтрализации порочных нравов, решения возникающих проблемы.
Сурен Папикян поручил организовать дополнительные, неотложные мероприятия и исследования с привлечением заинтересованных подразделений среди личного состава, находящегося на боевом дежурстве, для выявления всех возможных проблем, которые могут возникнуть во время службы и привести к нежелательным последствиям и несчастным случаям. По итогам консультации министр дал ряд поручений руководителям ответственных подразделений.