ՀՀ ՄԻՊ-ն անդրադարձել է փաստահավաք աշխատանքների արդյունքներին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը ՀՀ-ում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարային ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով մարդու հիմնարար իրավունքների խախտումներին առնչվող հարցերը։
Հանդիպման ժամանակ Պաշտպանը նշել է, որ Ադրբեջանի անօրինական գործողությունների հետևանքով խախտվում են Արցախի բնակչության հիմնարար իրավունքները և ազատությունները, ինչպիսիք են՝ կյանքի, անվտանգության, ազատ տեղաշարժի, սննդի, հոգեկան և ֆիզիկական առողջության պահպանման, բավարար կենսամակարդակի, կրթության իրավունքները, ինչպես նաև բնակիչների արժանապատվությունը՝ որպես մարդու իրավունքների և ազատությունների անքակտելի հիմք։
Հանդիպման շրջանակում Անահիտ Մանասյանը հատուկ անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանային անվտանգությամբ պայմանավորված մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմնախնդիրներին, Սյունիքի, Գեղարքունիքի մարզեր, Երասխ համայնք իրականացրած փաստահավաք աշխատանքների արդյունքներին՝ արձանագրելով, որ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով սահմանամերձ բնակավայրերում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակը խիստ մտահոգիչ է։
Դեսպան Մարիանո Վերգարան իր հերթին ընդգծել է, որ ինքը ևս հետևում է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, նաև նշել, որ Արգենտինայի հայ համայնքը խնդրի վերաբերյալ իր մտահոգությունն անընդհատ բարձրաձայնում է։ Դեսպանը նաև բարձր է գնահատել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Անահիտ Մանասյանի կողմից իրականացվող աշխատանքը՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել արդյունավետ և կառուցողական համագործակցությունը:

RA HRD referred to the results of the fact-finding work
Human rights defender Anahit Manasyan presented to the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Argentina to the Republic of Armenia, Mariano Vergara, the issues related to the violations of fundamental human rights as a result of the blocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan.
During the meeting, the Defender noted that as a result of the illegal actions of Azerbaijan, the fundamental rights and freedoms of the people of Artsakh are being violated, such as the rights to life, security, free movement, food, mental and physical health, sufficient living standards, education, as well as the dignity of the residents as an inseparable basis of human rights and freedoms.
In the framework of the meeting, Anahit Manasyan expressly referred to the problems of human rights protection caused by the border security of the Republic of Armenia, the results of the fact-finding work carried out in Syunik, Gegharkunik marzes, Yeraskh community, noting that the situation of human rights protection in the border settlements as a result of Azerbaijani aggression is very worrying.
Ambassador Mariano Vergara, in his turn, emphasized that he is also following the situation around Nagorno-Karabakh and noted that the Armenian community of Argentina is constantly raising its concerns about the problem. The ambassador also highly appreciated the work carried out by Anahit Manasyan in the field of human rights protection, expressing his willingness to continue effective and constructive cooperation.