ՄԻԵԴ-ը մերժել է Վագիֆ Խաչատրյանի վերաբերյալ ՀՀ պահանջը
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը մերժել է Հայաստանի՝ Ադրբեջանի դեմ Վագիֆ Խաչատրյանի վերաբերյալ նոր ժամանակավոր միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջը, հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը։
«Միևնույն ժամանակ՝ դատարանն իր որոշման մեջ նշել է, որ շարունակում է ուժի մեջ մնալ դեռևս 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ին կիրառված և նույն թվականի նոյեմբերի 3-ին ընդլայնված միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումը, որի ուժով Ադրբեջանը պարտավորվում է կատարել իր կոնվենցիոն պարտավորությունները։
Եվրոպական դատարանը պարտավորեցրել է նաև Ադրբեջանին տեղյակ պահել Վագիֆ Խաչատրյանի ընդհանուր վիճակի և ընթացող քրեական վարույթի մասին»,- ասված է հայտարարությունում։

The European Court of Human Rights has rejected Armenia's request to apply a new temporary interim measure against Azerbaijan regarding Vagif Khachatryan, reports the representative of RA on International Legal Affairs.
"At the same time, the court stated in its decision to apply an interim measure used on September 29, 2020, and extended on November 3 of the same year, by which Azerbaijan undertakes to fulfill its convention obligations, remains in force.
The European Court also obligated  Azerbaijan to report on the general condition of Vagif Khachatryan and the ongoing criminal proceedings," the statement said.