Ամեն տարի մոտ 1000 շիշ գինի է իջեցվում լճի հատակը և հաջորդ տարի դուրս բերվում
Նախարար Վահան Քերոբյանն օգոստոսի 27-ին Արագած լեռան Քարի լճում ներկա է գտնվել «Halde underwater winery» ընկերության ամենամյա փառատոնին։ Միջոցառումն անցկացվում է երրորդ տարին անընդմեջ՝ նպատակ ունենալով ներկայացնել  ընկերության կողմից ստեղծված նորարար գաղափարները, որոնք միտված են մեր երկրի տնտեսական զարգացմանը։
Գինեգործարանը տարբերվում է իր յուրահատուկ տեխնիկայով․ ամեն տարի մոտ 1000 շիշ գինի է իջեցնում լճի հատակ և հաջորդ տարի դուրս բերում։ Գինու պատրաստման այս տեխնիկան ամբողջ աշխարհում օգտագործվում է առաջին անգամ։ Գինիները պահվում  են 3200մ բարձրության վրա գտնվող լճի 8մ խորության մեջ, և ստորջրյա մշակման արդյունքում գինին արմատապես փոխվում է։

Каждый год на дно озера опускают около 1000 бутылок вина и поднимают их на следующий год.
27 августа министр Ваан Керобян принял участие на ежегодном фестивале компании "Подводная винодельня "Халде" на озере Кари горы Арагац. Мероприятие проводится третий год подряд с целью презентации инновационных идей, созданных компанией, которые направлены на экономическое развитие нашей страны.
Винодельня отличается уникальной техникой, каждый год на дно озера опускается около 1000 бутылок вина, а на следующий год их поднимают. Такая технология виноделия используется впервые в мире. Вина хранятся на глубине 8 м в озере на высоте 3200 м, и в результате подводной обработки вино радикально меняется.