Առաջին կիսամյակում իրանական մոտ 300 ընկերություն է բացվել Հայաստանում
Հայաստանի և Իրանի երկկողմ առևտրաշրջանառությունը աշխուժացնելու նպատակով Իրանի 7 ազատ առևտրի գոտիների 60 իրանական և 50 հայկական ընկերություններ արդյունաբերության, գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ուղղություններով իրենց արտադրանքներն են ներկայացնում եռօրյա ցուցահանդեսի շրջանակներում, որը բացվել է Երևանում։
Ցուցահանդեսում առանձին տաղավարներով ներկայացված են  զբոսաշրջության, թեթև արդյունաբերության, սննդի արդյունաբերության, մեքենաշինության և տեքստիլ ոլորտների ընկերությունները։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարել է, թե ցուցահանդեսի միջոցով հնարավոր կլինի նորովի բացահայտել Իրանի հնարավորությունները հայ ներդրողների համար և Հայաստանի հնարավորությունները` իրանցիների համար։
«Չնայած նախորդ երկու տարում Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառությունը կրկնապատկվել է, սակայն աճի տեմպը դանդաղում է, և պետք է գտնել նոր հնարավորություններ` երկկողմ շրջանառությունը հասցնելու այն թիրախներին, որը նախանշվել է երկու երկրների ղեկավարների կողմից, այն է` 3 մլրդ դոլարի։ Հիմա մոտ 800 մլն դոլար տեմպի վրա ենք գտնվում, որը շատ ավելի քիչ է, քան նախանշել են երկրների ղեկավարները։ Մենք տեսնում ենք, որ ազատ առևտրի գոտիների միջոցով համագործակցությունը նոր թափ կհաղորդի  երկկողմ առևտրաշրջանառությանը»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ Հայաստանում իրանցիները 2-րդ ամենախոշոր օտարերկրյա ներդրողներն են` զիջելով միայն ՌԴ-ին։ Միայն այս տարվա առաջին կիսամյակում իրանական մոտ 300 ընկերություն է բացվել Հայաստանում։ Քերոբյանի համոզմամբ` սա լավ տեմպ է, սակայն այն ավելացնելու հնարավորություններ կան։

В первом полугодии в Армении открылось около 300 иранских компаний
В целях оживления двусторонней торговли между Арменией и Ираном 60 иранских и 50 армянских компаний из 7 зон свободной торговли Ирана представляют свою продукцию в сферах промышленности, сельского хозяйства и туризма в рамках трехдневной выставки, которая открылась в Ереване.
На выставке отдельными стендами представлены компании туристической, легкой промышленности, пищевой, машиностроительной и текстильной отраслей.
Министр экономики РА Ваан Керобян сообщил, что благодаря выставке можно будет по-новому открыть возможности Ирана для армянских инвесторов и возможности Армении для иранцев.
«Хотя за последние два года товарооборот между Арменией и Ираном увеличился вдвое, темпы роста замедляются, и необходимо найти новые возможности для доведения двустороннего товарооборота до целей, поставленных руководителями двух стран, то есть , 3 миллиарда долларов. Сейчас мы идем темпом около 800 миллионов долларов, что намного меньше, чем планировали руководители стран. Мы видим, что сотрудничество через зоны свободной торговли придаст новый импульс двусторонней торговле", - сказал он, добавив, что иранцы являются вторым по величине иностранным инвестором в Армении, уступая только России. Только за первую половину этого года в Армении было открыто около 300 иранских компаний. По мнению Керобяна, это хороший темп, но есть возможности его увеличить.