«Սա բեկումնային իրադարձություն է»․ Վահագն Խաչատուրյանը՝ Հնդկաստանի նախագահին
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական նամակ է հղել Հնդկաստանի Հանրապետության նախագահ Դրուպադի Մուրմուին՝ Լուսնի հարավային բևեռում «Չանդրայան-3» տիեզերական կայանի բարեհաջող վայրէջքի կապակցությամբ։
«Ուրախ եմ, որ Հնդկաստանը դարձավ առաջին երկիրը, որի լուսնագնացը վերահսկվող փափուկ վայրէջք կատարեց Լուսնի հարավային բևեռի մոտ, չնայած հնդիկ մասնագետներն արդեն երրորդ անգամ են հաջողությամբ տիեզերանավ դուրս բերում Lուսնի ուղեծիր:
Լուսնի ուսումնասիրությունների ոլորտում սա բեկումնային իրադարձություն է, որը մեծապես կնպաստի Երկրի արբանյակի գաղտնիքների հետագա բացահայտմանը և նրա հնարավոր ռեսուրսների օգտագործմանը: Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություն, իսկ Հնդկաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ նորանոր նվաճումներ»։

"This is a breakthrough event." Vahagn Khachaturyan to the President of India
RA President Vahagn Khachaturyan sent a congratulatory letter to Draupadi Murmu, President of the Republic of India, on the occasion of the successful landing of the "Chandrayan-3" space station on the South Pole of the Moon.
"I am happy that India has become the first country whose lunar rover has made a controlled soft landing near the south pole of the Moon, although Indian specialists have successfully launched a spacecraft into the lunar orbit for the third time.
This is a breakthrough event in the field of lunar studies, which will significantly contribute to the further discovery of the secrets of the Earth's satellite and the use of its potential resources. I wish you good health and success and new achievements to the friendly people of India."