Օգոստոսի 23-ին ՀՀ ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը ներկա են եղել Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը և Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA) տարածաշրջանային ղեկավար Հիրոյուկի Մորին։
Ողջունելով ներկաներին՝ նախարարը բարձր է գնահատել ճապոնացի գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցությունը։ Նա հատկապես առանձնացրել է Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության կողմից տարիներ ի վեր Փրկարար ծառայությանը ցուցաբերվող աջակցությունն ու շնորհակալություն հայտնել։
Վահե Ղազարյանը նշել է նաև Հայաստանի ոստիկանության ներգրավվածությունը գործակալության կողմից իրականացվող ծրագրերում՝ մասնավորապես ընդգծելով այս տարի Ճապոնիայում կազմակերպված վերապատրաստումները կիբերհանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում։
Ֆուկուսիմա Մասանորին շնորկալաություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նշել է, որ Հայաստանը Ճապոնիայի համար կարևոր գործընկեր է, և ճապոնական կողմը պատրաստակամ է շարունակելու սերտ փոխգործակցությունը։
Հիրոյուկի Մորին իր հերթին կարևորելով ձևավորված ամուր գործընկերությունը՝ խոսել է գործակալության կողմից փրկարարների և ոստիկանների վերապատրաստումների, աղետների ռիսկի կառավարման և փրկարար ծառայության մյուս ուղղություններում իրականացվող ծրագրերի մասին։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև ՆԳ նախարարության կազմավորման, ծառայություններում բարեփոխումների և հետագա համագործակցությանը վերաբերող այլ հարցեր։

Armenia is an important partner for Japan
On August 23, Minister of Internal Affairs of Armenia Vahe Ghazaryan received the delegation led by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Armenia Fukushima Masanori. The Director of the Rescue Service attended the meeting. Deputy Minister of Internal Affairs Kamo Tsutsulyan and the regional head of the Japan International Cooperation Agency (JICA), Hiroyuki Mori, participated in the discussion.
The minister welcomed the attendees and appreciated the practical cooperation with the Japanese partners. He especially singled out the support the Japan International Cooperation Agency provided to the Rescue Service over the years and thanked him.
Vahe Ghazaryan also noted the involvement of the Armenian police in the programs implemented by the agency, particularly emphasizing the training organized in Japan this year in combating cybercrime.
Expressing gratitude to Fukushima Masanori for the warm reception, he noted that Armenia is an essential partner for Japan and that the Japanese side is ready to continue close cooperation.
Hiroyuki Mori, in his turn, emphasizing the strong partnership formed, spoke about the programs implemented by the agency in training rescuers and police officers, disaster risk management, and other areas of the rescue service.
The meeting also discussed other issues related to the Ministry of Internal Affairs formation, service reforms, and further cooperation.