Սփյուռքից դեպի Հայաստան․ մեկնարկել է «Ներուժ» ստարտափների ծրագիրը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության նախաձեռնությամբ Դիլիջանում մեկնարկել է «Ներուժ 4.0» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների ծրագիրը:
Միջոցառման պաշտոնական բացման արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, ծրագրի մասնակիցներ ու հյուրեր։
Ողջունելով ներկաներին՝ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը նշել է, որ արդեն չորրորդ անգամ իրականացվող այս միջոցառումը փաստում է, որ «Ներուժ»-ը կայացած և հաստատուն հիմքերի վրա դրված ծրագիր է, որի հիմնական նպատակներից մեկը Սփյուռքից դեպի Հայաստան տեխնոլոգիական ներգաղթի ապահովումն է։
«Մեր մասնակիցներն՝ ապրելով, կրթվելով, աշխատելով աշխարհի տարբեր երկրներում, իրենց հետ Հայաստան են բերում այդ երկրների փորձը, նոր գաղափարներ ու մշակույթ, որոնք հաջողությամբ տեղայնացնելով՝ նոր մտքեր են տալիս ոլորտին»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը։

From the Diaspora to Armenia, the "Neruzh" startup program was launched
On the RA Ministry of High-Tech Industry initiative, the Diaspora technology startup program "Energy 4.0" was launched in Dilijan.
RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan, RA National Assembly Deputy Chairman Hakob Arshakyan, RA Central Bank Chairman Martin Galstyan, program participants, and guests attended the event's official opening ceremony.
Welcoming the attendees, Minister Robert Khachatryan noted that this event, which is being held for the fourth time, proves that "Neruzh" is a well-established and stable program, one of the main goals of which is to ensure technological immigration from the Diaspora to Armenia.
"Our participants, living, being educated, working in different countries of the world, bring with them to Armenia the experience of those countries, new ideas and culture, which, by successfully localizing, give new ideas to the field," said Robert Khachatryan.