ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից տեղեկացնում են, որ 2023 թվականի մայիսի 3-ին ընդունված ՀՀ օրենքով՝ Աշխատանքային օրենսգրքում կատարված մեծածավալ փոփոխությունների մի մասն արդեն ուժի մեջ է մտել (հուլիսի 31-ից), իսկ մյուս մասն ուժի մեջ կմտնի դեկտեմբերի 1-ից։
Ըստ այդմ՝
գործատուի նախաձեռնությամբ աշխատանքային պայմանագրի լուծման հիմքերից հանվել է կենսաթոշակային տարիքը լրանալու հանգամանքը.
գործատուին իրավունք է տրվել կենսաթոշակային տարիքի անձանց հետ կնքել պայմանագիր անորոշ ժամկետով՝ ի տարբերություն նախորդ կարգավորման, որով սահմանվում էր, որ վերջիններիս հետ աշխատանքային պայմանագիրը կնքվեր որոշակի ժամկետով.
կրճատվել են մինչև 18 տարեկան անձանց աշխատաժամանակի տևողությունները․ միաժամանակ սահմանվել է, որ նրանք կարող են աշխատել միայն պարտադիր կրթության համար սահմանված ժամերից դուրս.
ընդլայնվել են երեխա ունեցող աշխատողների իրավունքները, համաձայն որոնց՝
– իրավունք է տրվել ոչ թե մինչև մեկ, այլ նաև մինչև երկու տարեկան երեխա խնամող աշխատողին նվազեցնել իր աշխատաժամանակը,
– վերանայվել է երեխային կրծքով կերակրող կնոջը յուրաքանչյուր երեք ժամը մեկ տրամադրվող լրացուցիչ ընդմիջման մասով կարգավորումը,
ամրագրվել է աշխատանքում բռնության կամ սեռական ոտնձգության հասկացությունը, ինչպես նաև հստակ ամրագրվել է այդ մասով արգելքը.
հստակեցվել է, որ կողմերի համաձայնությամբ՝ ամենամյա արձակուրդը կարող է տրամադրվել նաև մինչև աշխատողի՝ տվյալ գործատուի մոտ անընդհատ աշխատանքի 6 ամիսը լրանալը։

Из основания для расторжения трудового договора исключено обстоятельство достижения пенсионного возраста.
Министерство труда и социальных вопросов РА сообщает, что часть масштабных изменений, внесенных в Трудовой кодекс законом РА, принятым 3 мая 2023 года, уже вступила в силу (с 31 июля), а другая часть вступит в силу с 1 декабря.
Соответственно, по инициативе работодателя из оснований для прекращения трудового договора исключено обстоятельство достижения пенсионного возраста.
Работодателю было предоставлено право заключать трудовой договор с пенсионерами на неопределенный срок, в отличие от предыдущего постановления, которое предусматривало, что трудовой договор с последними должен заключаться на определенный срок;
сокращено рабочее время лиц до 18 лет; при этом установлено, что они могут работать только вне часов, установленных для обязательного обучения;
расширены права работников, имеющих детей, согласно которым:
- работнику, осуществляющему уход за ребенком до года, а также до двух лет, предоставлено право на сокращение рабочего времени,
- пересмотрено положение о дополнительном перерыве, предоставляемом кормящей женщине каждые три часа,
установлено понятие насилия или сексуальных домогательств на работе, а также четко установлен запрет в этом отношении;
уточнено, что по соглашению сторон ежегодный отпуск может быть предоставлен и до завершения работником 6 месяцев непрерывной работы у данного работодателя.