Հայկական հրուշակեղենը կարտահանվի Եվրամիության երկրներ. ՍԱՏՄ
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից ձեռնարկված երկարատև բանակցությունների արդյունքում Եվրոպական հանձնաժողովի առողջապահության և սննդամթերքի անվտանգության գլխավոր տնօրինությունը Հայաստանի Հանրապետությունն ընդգրկել է Եվրամիության կողմից լիազորված երրորդ երկրների ցանկում:
Դա նշանակում է, որ այսուհետ Եվրամիության երկրներ կարող է արտահանվել Հայաստանում արտադրված կաթի և/կամ ձվի պարունակությամբ պատրաստված կոմպոզիտային արտադրանք (սննդամթերք, որը պարունակում է ինչպես բուսական ծագման, այնպես էլ կենդանական ծագման վերամշակված արտադրանք):
Եվրոպական հանձնաժողովի որոշումը կայացվել է Հայաստանում սննդամթերքի անվտանգության ոլորտի գործառույթների, ինչպես նաև իրականացվող վերահսկողության արդյունքների հիման վրա:

Армянские кондитерские изделия будут экспортироваться в страны Евросоюза
В результате длительных переговоров, предпринятых органом по надзору за безопасностью пищевых продуктов, Главное управление здравоохранения и безопасности пищевых продуктов Европейской комиссии включило Республику Армения в список третьих стран, уполномоченных Европейским Союзом.
Это означает, что комбинированные продукты, изготовленные из молока и/или яиц, произведенных в Армении (пищевые продукты, содержащие продукты переработки как растительного, так и животного происхождения), отныне могут экспортироваться в страны ЕС.
Решение Еврокомиссии принято на основании функций сектора безопасности пищевых продуктов в Армении, а также результатов контроля.