«Թռիչքները չեն համաձայնեցվում հարևան երկրների հետ»․ ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն՝ «Սյունիք» օդանավակայանի թռիչքների մասին
Դեռ Խորհրդային ժամանակներից Յակ-40 ինքնաթիռներով Կապանի օդանավակայան օրական 10-ից ավել չվերթ է իրականացվել, հայտնում է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն։
«Այն ժամանակ թռիչքների մոտեցման և վայրէջքի, ինչպես նաև վերթիռի սխեմաները մասամբ անցել են Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության օդային տարածքով։ Սակայն այն բանից հետո, երբ 2020 թվականին վերաբացվեց Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանը, ներդրվեցին ժամանակակից նոր օդային սխեմաներ՝ համաձայն որի մոտեցումները, վերթիռներն ու վայրէջքները իրականացվում են բացառապես Հայաստանի օդային տարածքով:
Համաձայն Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի կոնվենցիայի՝ յուրաքանչյուր ինքնիշխան պետություն ինքնուրույն է տնօրինում իր օդային տարածքը և տվյալ պետության տարածքում իրականացված թռիչքները չեն համաձայնեցվում հարևան երկրների հետ:
Այն թռիչքների մասին տեղեկատվությունը, որոնք իրականացվում են 2 պետությունների սահմանագծին, տրամադրվում է հարևան պետությանն ի գիտություն, ինչն էլ Հայաստանի Հանրապետության ավիացիոն իշխանությունները մինչ այժմ արել են:
Հայաստանի Հանրապետությունը գործում է ինքնիշխանության հայեցակարգին և քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտի միջազգային օրենքներին համապատասխան, որոնցով քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպությանն (ICAO) անդամակցող յուրաքանչյուր պետություն պարտավորվում է խստագույնս ղեկավարվել:
Նշենք նաև, որ սույն թվականի օգոստոսի 19-ին, Կապան քաղաքի օրվա կապակցությամբ, ՆովԷյր ավիաընկերության L-410 տիպի քաղաքացիական օդանավով իրականացվելու է ուղևորափոխադրում Երևան-Կապան-Երևան երթուղով»,- ասված է հայտարարությունում:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի խորհրդարանի պաշտպանության, անվտանգության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանձնաժողովի նախագահը հայտարարել էր, որ հայկական կողմը չի կարողանա շահագործել Կապանի օդանավակայանը՝ «Բաքվի հետ համապատասխան համաձայնագրի բացակայության պատրվակով»։

«Полеты не согласовываются с соседними странами». Комитет гражданской авиации РА о рейсах аэропорта "Сюник"
Ещё с советских времен в аэропорт Капан на самолетах Як-40 ежедневно выполнялось более 10 рейсов, сообщает Комитет гражданской авиации.
«В это время схемы захода на посадку и посадки, а также взлет частично проходили через воздушное пространство Азербайджанской ССР. Однако после того, как в 2020 году аэропорт Сюник Капана был вновь открыт , были введены новые современные авиасхемы, согласно которым заходы на посадку, взлеты и посадки осуществляются исключительно в воздушном пространстве Армении.
Согласно Конвенции о международной гражданской авиации, каждое суверенное государство самостоятельно управляет своим воздушным пространством и полеты на территории данного государства не согласовываются с соседними странами.
Информация о рейсах, выполняемых на границе двух государств, предоставляется соседнему государству для сведения, что до сих пор и делали авиационные власти Республики Армения.
Республика Армения действует в соответствии с концепцией суверенитета и международными законами в области гражданской авиации, которыми обязуется строго руководствоваться каждое государство-член Международной организации гражданской авиации (ICAO).
Также следует отметить, что 19 августа текущего года по случаю Дня города Капана будут осуществляться пассажирские перевозки по маршруту Ереван-Капан-Ереван гражданским самолетом типа L-410 авиакомпании NovAir", - говорится в сообщении.
Ранее председатель комитета по обороне, безопасности и противодействию коррупции парламента Азербайджана заявил, что армянская сторона не сможет эксплуатировать Капанский аэропорт «под предлогом отсутствия соответствующего соглашения с Баку».