ՌԴ ԱԴԾ-ին (ФСБ) հասանելի չեն Հայաստանում Yandex Go-ի օգտատերերի տվյալները
Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայությանը հասանելի չեն Հայաստանի Հանրապետությունում Yandex Go-ի օգտատերերի տվյալները:
Այս մասին հայտնել են  «Րայդթեք էյ էմ» ընկերությունից Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության օգոստոսի 9-ի հարցմանն ի պատասխան: «Ռուսաստանի Դաշնության 2022 թվականի դեկտեմբերի 29-ի թիվ 580-ФЗ դաշնային օրենքը չի տարածվում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Yandex Go-ի, ինչպես նաև ընկերության գործունեության այլ ասպեկտների վրա»,- ասվում է ընկերության պատասխանում: Ըստ այդմ՝ Տաքսու մասին օրենքի պահանջները չեն տարածվում Ռուսաստանի իրավաբանական անձանց, անհատ ձեռնարկատերերի, օտարերկրյա իրավաբանական անձանց կողմից օտարերկրյա պետությունների տարածքում մարդատար տաքսիներով ուղևորների և ուղեբեռի փոխադրման ծառայությունների մատուցման վրա:
Հիշեցնենք, որ «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված լիազորությունների շրջանակում օրեր առաջ ուսումնասիրություն էինք սկսել՝ մամուլում հայտնված տեղեկությունները ստուգելու նպատակով: Ուսումնասիրության շրջանակում Գործակալությունը հարցմամբ դիմել էր «Րայդթեք էյ էմ» ՍՊԸ-ին՝ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով: Առաջիկայում ՍՊԸ-ն կներկայացնի նաև անձնական տվյալների մշակման վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություններ:

ФСБ РФ не имеет доступа к данным пользователей Yandex Go в Армении
Федеральная служба безопасности Российской Федерации не имеет доступа к данным пользователей Яндекс Go в Республике Армения.
Об этом сообщила компания Ridetech AM в ответ на запрос Агентства по защите персональных данных от 9 августа. «Федеральный закон № 580-ФЗ от 29 декабря 2022 года Российской Федерации не распространяется на Яндекс Go на территории Республики Армения, а также на другие аспекты деятельности компании», — говорится в ответе компании. Соответственно, требования Закона о такси не распространяются на оказание услуг по перевозке пассажиров и багажа российскими юридическими лицами, индивидуальными предпринимателями, иностранными юридическими лицами на территории иностранных государств легковым такси.
Напомним, что несколько дней назад мы начали исследование в рамках полномочий, установленных Законом РА «О защите персональных данных», с целью проверки информации, опубликованной в прессе. В рамках исследования Агентство обратилось с запросом в ООО «Райдтек АМ» с целью получения разъяснений. В дальнейшем ООО также будет предоставлять дополнительную информацию об обработке персональных данных.