Գերմանիան Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտը զարգացնելու համար կհատկացնի 12 միլիոն եվրո
Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերի հետ այսօր ստորագրել ենք Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարության միջև 2022 թ. ֆինանսական համագործակցության մասին համաձայնագիր, Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Փաստաթղթով նախատեսվում է մինչև 12 մլն եվրոյի ֆինանսական օժանդակության տրամադրում «Վերականգնվող էներգիայի ընդլայնում և էներգախնայողություն․ փուլ III» ծրագրի իրականացման համար։ Հայաստանում ներկայում շատ է կարևորվում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը, քանի որ այն հնարավորություն է տալիս ստանալ մատչելի էլեկտրաէներգիա և ունենալ էներգետիկ անկախություն»,- գրել է Քերոբյանը։

Germany will allocate 12 million euros to develop Armenia's energy sector
We signed an agreement on financial cooperation between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Federal Republic of Germany in 2022 with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany Viktor Richter, RA Economy Minister Vahan Kerobyan wrote on his Facebook page.
"The document envisages the provision of financial support of up to 12 million euros for the project "Expansion of renewable energy and energy saving; for the implementation of phase III" project. Currently, the development of renewable energy is very important in Armenia, because it provides an opportunity to obtain affordable electricity and have energy independence," wrote Kerobyan.