CaseKey մրցույթի հաղթողները դարձան Team Telecom Armenia-ի բաժնետերեր
CaseKey 2023-ի եզրափակիչ անցած թիմերը ներկայացրեցին Team Telecom Armenia-ի բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման (IPO) քեյսի վերաբերյալ իրենց առաջարկները։ Հաղթող LogX թիմի անդամներին CaseKey-ի կազմակերպիչները կտրամադրեն Team Telecom Armenia-ի բաժնետոմսեր։
Մրցույթին մասնակցել է 22 թիմ, որից միայն 6-ին է հաջողվել հասնել եզրափակիչ։ Մասնակիցները լուծումներ առաջարկելու համար ունեցել են ընդամենը 72 ժամ։
Հաղթող թիմի առաջարկը վերաբերվում է ամպային խաղերի շուկայում գործունեություն ծավալելուն։ Այս քայլի շնորհիվ ընկերության հաճախորդները կկարողանան թվային խաղերը խաղալ առանց համակարգիչը ծանրաբեռնելու և խաղային կոնսոլներ գնելու։
Խոսելով մրցույթի մասին՝ LogX-ի անդամ Լիլի Գասպարյանը կարևորեց ուսանողների կապը իրական բիզնեսների հետ․ «Աշխատելով իրական հայկական քեյսի շուրջ՝ մեր թիմով կարողացանք բազում հետազոտություններ ուսումնասիրել և գտնել լավագույն առաջարկներից մեկը ժամանակակից հեռահաղորդակցության ոլորտում։ Անչափ ուրախ ենք, որ CaseKey-ն և Team Telecom Armenia-ն տվեցին հնարավորություն լուծել այս քեյսը և ստանալ մեկնաբանություն անմիջապես ղեկավար կազմից»։
Team Telecom Armenia-ի կոմերցիոն տնօրեն Կարեն Շաբոյանը, որը նաև ժյուրիի կազմում էր, ընդգծեց նման խոշոր նախագծերում հաջողելու համար երիտասարդ մասնագետների ներգրավվածության կարևորությունը։
«Այս քեյսը յուրահատուկ և, միևնույն ժամանակ, բարդ էր իր բովանդակությամբ, քանի որ Հայաստանում IPO-ի դուրս եկած ընկերությունները քիչ են, իսկ տելեկոմ ոլորտում Team Telecom Armenia-ն առաջինն է։ Հաղթող թիմի առաջարկած լուծումները և՛ իրատեսական էին, և՛ կիրառելի։ Հետագայում մենք կունենանք ավելի խորքային քննարկումներ մասնակիցների առաջարկները կյանքի կոչելու համար»։
Մինչև CaseKey հիմնական մրցույթը ուսանողական թիմերը ողջ տարվա ընթացքում մասնակցում են թրեյնինգների և սովորում լուծել գործող բիզնեսների խնդիրներ:
Նախագծի հիմնադիր Արշակ Կարապետյանը նշեց, որ Team Telecom Armenia-ի կողմից առաջադրված քեյսն ունի ոչ միայն մրցութային և կրթական, այլև ճիշտ բիզնես մշակույթ ներկայացնող նշանակություն, որը պետք է վարակիչ լինի Հայաստանի այլ բիզնեսների համար։ Յուրաքանչյուր մեծ նախաձեռնություն պետք է ունենա ոչ միայն ֆինանսական, այլև հանրային կարևորություն։ Նա նաև առանձնացրեց հաղթող թիմի անդամների կողմից բաժնետոմսեր ստանալու փաստը՝ շեշտադրելով երիտասարդների շրջանում ներդրումային մտածելակերպի զարգացման կարևորությունը։
Մրցույթի եզրափակիչ փուլի ժյուրիի անդամներն էին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի դասախոս և «Ներքին աուդիտորների ինստիտուտ»-ի համահիմնադիր Արա Չալաբյանը,  Team Telecom Armenia-ի կոմերցիոն տնօրեն Կարեն Շաբոյանը և ֆինանսական տնօրենի տեղակալ Մարիաննա Գյուլումյանը, ՀՀ Կենտրոնական բանկի ֆիանսական համակարգի կայունության և կարգավորման դեպարտամենտի տնօրեն Գարեգին Գևորգյանը, ինչպես նաև "JI PEPSI-COLA BOTTLER" ընկերության գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Դանիելյանը։

The winners of the CaseKey competition became shareholders of Team Telecom Armenia
The CaseKey 2023 finalists presented their proposals for the initial public offering (IPO) case of Team Telecom Armenia. CaseKey organizers will award Team Telecom Armenia shares to the winning LogX team members.
22 teams participated in the competition, of which only 6 reached the finals. Participants had only 72 hours to propose solutions.
The winning team's proposal is related to operating in the cloud gaming market. Thanks to this step, the company's customers can play digital games without overloading their computers and buying game consoles.
Regarding the competition, LogX member Lili Gasparyan emphasized students' connection with real businesses. "Working on a real Armenian case, our team was able to study many studies and find one of the best proposals in the field of modern telecommunications. We are very happy that CaseKey and Team Telecom Armenia allowed us to solve this case and get a comment directly from the management."
Karen Shaboyan, commercial director of Team Telecom Armenia, who was also a jury member, emphasized the importance of the involvement of young professionals to succeed in such large projects.
"This case was unique and, at the same time, complicated in its content, because there are few companies that have gone through IPO in Armenia, and Team Telecom Armenia is the first in the telecom sector. The solutions proposed by the winning team were both realistic and actionable. In the future, we will have more in-depth discussions to implement the proposals of the participants."
Before the main CaseKey competition, student teams participate in training throughout the year and learn to solve problems of existing businesses.
Arshak Karapetyan, the project's founder, noted that the case presented by Team Telecom Armenia has a competitive and educational significance and a correct business culture, which should be contagious for other businesses in Armenia. Every significant initiative should have not only financial but also public importance. He also singled out that members of the winning team received shares, emphasizing the importance of developing an investment mindset among young people.
The members of the jury of the final stage of the competition were the lecturer of the American University of Armenia and the co-founder of the "Institute of Internal Auditors" Ara Chalabyan, the commercial director of Team Telecom Armenia Karen Shaboyan and the deputy financial director Marianna Gylumyan, the director of the stability and regulation department of the financial system of the Central Bank of Armenia Garegin Gevorgyan, as well as General Director of "JI PEPSI-COLA BOTTLER" company Vladimir Danielyan.