ԳԴՀ-ը գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը հանդիպել է Ռիտերի հետ
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Էրիկ Թինտրուպը երեկ կրկին այցելել է ԵՄ քաղաքացիական առաքելության (EUMA) Եղեգնաձորի կենտրոնակայան։ Առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը ներկայացրել է սահմանային շրջանններում և Լաչինի միջանցքի սկզբնամասում տիրող իրավիճակը։ Ներկա իրավիճակում առանձնակի կարևոր է ճշգրիտ տեղեկություններ ստանալ այնպիսի դերակատարներից, որոնք գործում են ոչ միայն Երևանում, այլև թեժ կետերում։
Այդ առումով կարևոր էին նաև հավատարմատարի վերջին հանդիպումները ԿԽՄԿ-ի, ՄԱԿ-ի կառույցների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։
«Մարդասիրական անվտանգություն» առաքելությամբ EUMA-ն անփոխարինելի աշխատանք է կատարում Հարավային Կովկասում կայունության, անվտանգության և հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։ Գերմանիան աջակցում է EUMA-ին նաև անձնակազմի էական մասնաբաժնով, առաքելության ղեկավարը նույնպես Գերմանիայից է։
Գերմանիան՝ ներդաշնակությամբ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման, հանդես է գալիս հօգուտ Լաչինի միջանցքով մարդկանց ազատ և բաց տեղաշարժի, որպեսզի հնարավոր լինի իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց կենսապահովումը։

Временный поверенный в делах ФРГ встретился с Риттером
Временный поверенный в делах ФРГ Эрик Тинтруп накануне вновь посетил штаб-квартиру Гражданской миссии ЕС (EUMA) в Ехегнадзоре. Глава миссии Маркус Риттер представил ситуацию в приграничных районах и в начале Лашинского коридора. В сложившейся ситуации особенно важно получать достоверную информацию от субъектов, действующих не только в Ереване, но и в горячих точках.
В этом смысле также важны недавние встречи попечителя с МККК, структурами ООН и представителями гражданского общества.
С миссией «Гуманитарная безопасность» EUMA выполняет незаменимую работу в направлении стабильности, безопасности и регулирования отношений на Южном Кавказе. Германия также поддерживает EUMA значительной долей персонала, глава миссии тоже из Германии.
Германия, в соответствии с решением Международного Суда, выступает за свободное и открытое передвижение людей через Лачинский коридор, чтобы можно было реализовать средства к существованию людей, проживающих в Нагорном Карабахе.