«Ձեղնահարկերի խայտաբղետ կառուցումն այլևս պետք է դադարեցնել». Տիգրան Ավինյան
Երևանի քաղաքապետարանն անվավեր է ճանաչել Թումանյան 39 հասցեի բազմաբնակարան շենքում մանսարդային հարկ կառուցելու շինթույլտվությունը, որ ժամանակին տրվել է օրենքի խախտմամբ։
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը շեշտել է, որ այսօրվանից այդ հասցեում կսկսեն միջոցներ ձեռնարկել. «Բազմաթիվ խնդիրներ կապված են նախկինում տրված շինթույլտվությունների հետ․ դրանք էական խնդիրներ են առաջացրել քաղաքում։ Նման խնդիրներ կան «Ֆիզգորոդոկում», Աջափնյակում։ Բնակիչներն արդարացիորեն բողոքում են։ Մանսարդների հետ կապված․ կոնկրետ շենքում ապրողները պետք է իրենց համաձայնությունը տային համապատասխան կարգով, և այդ կարգը չի պահպանվել»,- ասաց Ավինյանը։
Նա նշեց, որ ձեղնահարկերի «խայտաբղետ» կառուցումն այլևս պետք է դադարեցնել. «Ամեն մեկն իր տանիքին ևս մի հարկ է ուզում։ Շատերը մեկ հարկ չէ, առանձնատուն են կառուցել։ Բայց, առհասարակ, մանսարդային հարկերի մասնավոր դիմումները չպետք է քննարկել։ Եթե Երևանի քաղաքապետարանն իր ծրագրով չառաջարկի որևէ բան, որևէ տանիքին հավելյալ հարկ չպետք է կառուցվի»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ այս հարցերում պետք է գրագետ լուծումներ տրվեն։

Мэрия Еревана признала недействительным разрешение на строительство мансардного этажа в многоквартирном доме на улице Туманяна, 39, выданное в свое время с нарушением закона.
Заместитель мэра Еревана Тигран Авинян подчеркнул, что с сегодняшнего дня будут приняты меры в связи с этим. «Многие проблемы связаны с ранее выданными разрешениями на строительство вызвали серьезные проблемы в городе. Аналогичные проблемы есть и в «Физгородке», Ачапняке. Жильцы жалуются справедливо. По поводу мансард: проживающие в конкретном доме должны были дать свое согласие в соответствующем порядке, а этот порядок не был соблюден", - сказал Авинян.
Он отметил, что «бесконтрольное» строительство мансард должно быть остановлено. «Каждый хочет еще один этаж на своей крыше. Большинство из них построили аж частный дом, а не один этаж. А вообще частные заявления на мансардные этажи не должны обсуждаться. Если мэрия Еревана своим планом ничего не предложит, то ни на одной крыше нельзя строить дополнительный этаж", - сказал он, добавив, что этим вопросам необходимо дать грамотные решения.