Ստորագրվել է «Գազ` էլեկտրաէներգիայի դիմաց» պայմանագրի երկարաձգման և ծավալների ավելացման փաստաթուղթը
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունում այսօր ստորագրվել է «Գազ` էլեկտրաէներգիայի դիմաց» պայմանագրի երկարաձգման և ծավալների ավելացման փաստաթուղթը։
Պայմանագիրը ստորագրել են Երևան ՋԷԿ ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արամ Ղազարյանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նավթի փոխնախարար, գազի ազգային ընկերության տնօրեն Մաջիդ Չեգենին։
Պայմանագիրը երկարաձգվել է մինչև 2030 թվականը։ ՀՀ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը շնորհավորել է կողմերին պայմանագրի երկարաձգման կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ այն հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների լավագույն դրսևորումներից մեկն է։ «Պայմանագրի երկարաձգումը շահավետ գործարք է երկու երկրների համար։ Պայմանագրի երկարաձգմամբ հնարավորություն է ստեղծվում ավելացնել նաև գազի ներմուծման և էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները, որը միանշանակ դրական ազդեցություն կունենա երկու երկրների տնտեսության զարգացման վրա»,-ասել է նախարար Սանոսյանը։
Մաջիդ Չեգենին իր հերթին կարևորել է պայմանագրի երկարաձգման փաստը՝ ընդգծելով, որ այն նոր զարկ կհաղորդի հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացմանը։

Подписан документ о продлении контракта и увеличении объемов «Газ в обмен на электроэнергию».
Документ о продлении и увеличении объема контракта «Газ в обмен на электроэнергию» был подписан сегодня в Министерстве территориального управления и инфраструктур РА.
Контракт подписали генеральный директор ЗАО «Ереванская ТЭЦ» Арам Казарян и заместитель министра нефти Исламской Республики Иран, директор Национальной газовой компании Маджид Чегени.
Контракт продлен до 2030 года. Министр экономического и технологического развития РА Гнел Саносян поздравил стороны с продлением соглашения, подчеркнув, что оно является одним из лучших проявлений армяно-иранских дружественных отношений. «Продление контракта — выгодная сделка для обеих стран. С продлением контракта возможно увеличение объемов импорта газа и экспорта электроэнергии, что однозначно положительно скажется на экономическом развитии обеих стран", - сказал министр Саносян.
Маджид Чегени, в свою очередь, подчеркнул факт продления договора, подчеркнув, что он придаст новый импульс развитию армяно-иранских отношений.