Մարտունու և Վայոց ձորի բուժկենտրոնների շինարարության համար ևս 386 մլն դրամ կտրամադրվի
Առողջապահության նախարարությունը կառավարության վաղվա նիստում նախագիծ է ներկայացրել Մարտունու բժշկական կենտրոնի և Վայոց Ձորի մարզային հիվանդանոցի կառուցման շինարարական աշխատանքների ֆինանսական միջոցներն ավելացնելու նպատակով:
«Գեղարքունիքի մարզի Մարտունու բժշկական կենտրոնի շինարարական  աշխատանքների պայմանագրի ավարտման ժամկետը ս.թ. օգոստոսի 1-ն է, Վայոց Ձորի մարզային հիվանդանոցի շինարարական աշխատանքների պայմանագրինը՝ ս.թ. հուլիսի 26-ը: Նախատեսվում է Վայոց Ձորի մարզային հիվանդանոցի շինարարական աշխատանքների պայմանագրի ժամկետը երկարացնել երկու ամսով: Հաշվի առնելով, որ 2023թ. պետբյուջեով նախատեսված վարկային միջոցները բավարար չեն շինարարական աշխատանքների ավարտն այս տարի ապահովելու համար, առաջարկվում է վարկային ծրագրի 2023թ. բյուջեի «Շենքերի և շինությունների շինարարություն» հոդվածն ավելացնել 386 մլն. դրամով»,- ասված է որոշման հիմնավորումների մեջ:

На строительство медицинских центров в Мартуни и Вайоц Дзоре будет выделено еще 386 млн драмов
Министерство здравоохранения представит на завтрашнем заседании правительства проект по увеличению финансовых ресурсов для строительных работ Мартунуского медицинского центра и Вайоцдзорской областной больницы.
«Срок завершения контракта на строительные работы Мартунуского медицинского центра Гегаркуникской области  истек 1 августа, Вайоцдзорской областной больницы, 26 июля. Срок контракта на строительство Вайоцдзорской региональной больницы планируется продлить ещё на два месяца. Учитывая, что в 2023 г. кредитных средств, предусмотренных госбюджетом, было недостаточно для обеспечения завершения строительных работ в этом году, предлагается продлить кредитную программу в 2023 году, добавив к статье «Строительство зданий и сооружений» бюджета 386 млн. драмов", - говорится в обосновании решения.