Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Ֆրանսիայի դեսպանին
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին և նորանշանակ ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Առնո Էլիին:
Պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է դեսպան Դըկոտինյիին և փոխգնդապետ Առնո Էլիին՝ Հայաստանում առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ համագործակցություն:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է Երևանում Ֆրանսիայի դեսպանությունում ռազմական կցորդի գրասենյակի հիմնումը, ինչն իրականացվել է պաշտպանության նախարարներ Սուրեն Պապիկյանի և Սեբաստիեն Լըկորնյուի միջև 2022 թ. սեպտեմբեր ամսին ձեռք բերված պայմանավորվածության շրջանակներում:
Քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-ֆրանսիական համագործակցության ներկայիս ընթացքին, զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Сурен Папикян принял посла Франции
9 августа министр обороны РА Сурен Папикян принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Франции в РА Оливье Декотиньи и новоназначенного военного атташе, подполковника Арно Эли.
Министр обороны поздравил посла Декотиньи и подполковника Арно Эли с началом миссии в Армении и пожелал плодотворного сотрудничества.
В ходе встречи обе стороны отметили создание офиса военного атташе при посольстве Франции в Ереване, которое было осуществлено в рамках достигнутой в сентябре договоренности между министрами обороны Суреном Папикяном и Себастьяном Лекорно в 2022 году.
Был обсужден ряд вопросов, касающихся текущего курса армяно-французского сотрудничества в сфере обороны, перспектив развития, а также региональной безопасности.