Լեհաստանի նորանշանակ դեսպանն այցելել է ՆԳՆ
ՀՀ ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանը օգոստոսի 8-ին ընդունել է ՀՀ-ում Լեհաստանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Պյոտր Սկվեչինսկիին։
Շնորհավորելով նորանշանակ դեսպանին՝ Վահե Ղազարյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների ՆԳ նախարարությունների համագործակցությունը, որը սկիզբ է առել 2004 թվականի սեպտեմբերի 6-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Լեհաստանի Հանրապետության Կառավարության միջև հանցավորության դեմ պայքարում համագործակցության մասին» համաձայնագրի շրջանակում։
Նախարար Վահե Ղազարյանն անդրադարձել է նաև ՆԳ նախարարությունում իրականացվող բարեփոխումներին՝ այդ գործընթացում կարևորելով միջազգային գործընկերների, մասնավորապես՝ Եվրոպական Միության դերը։
Դեսպան Պյոտր Սկվեչինսկին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ողջունել ՆԳ նախարարությունում իրականացվող բարեփոխումները, նաև պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու բարեփոխումների գործընթացին։
Խոսելով ՆԳ նախարարությունում իրականացվող բարեփոխումների մասին՝ փոխնախարար Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ մեծ ծավալով իրականացվում են նախարարության ձևավորմանն ուղղված աշխատանքները, այդ թվում՝ կանոնադրության հաստատում, հաստիքների համալրում և այլն։
Նա նաև նշել է, որ կառուցվածքը ձևավորելիս ուշադրություն է դարձվել հանրային ծառայություններին, որոնք մատուցվում են քաղաքացիներին, և մինչև տարեվերջ կավարտվեն համալրման աշխատանքներն ու նախարարությունը ամբողջ ծավալով կկարողանա գործարկվել։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև մասնագետների փորձի փոխանակմանը և վերապատրաստմանն ուղղված մի շարք հարցեր։

Новоназначенный посол Польши посетил МВД
Министр внутренних дел РА Ваге Казарян 8 августа принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Польши в РА Петра Сквечинского.
Поздравляя новоназначенного посла, Ваге Казарян высоко оценил сотрудничество министерств внутренних дел двух стран, начавшееся 6 сентября 2004 года в рамках соглашения «О сотрудничестве между Правительством Республики Армения и Правительство Республики Польша в борьбе с преступностью».
Министр Ваге Казарян коснулся также проводимых в Министерстве внутренних дел реформ, подчеркнув роль в этом процессе международных партнеров, в частности Европейского Союза.
Посол Петр Сквечинский поблагодарил за теплый прием и приветствовал реформы, проводимые в Министерстве внутренних дел, а также выразил готовность поддержать процесс реформ.
Говоря о реформах, проводимых в МВД, заместитель министра Арпине Саркисян отметила, что работы по формированию министерства осуществляются в широком масштабе, включая утверждение устава и т.д.
Он также отметил, что при формировании структуры внимание уделялось госуслугам, оказываемым гражданам, и до конца года работы по комплектованию будут завершены, и министерство сможет работать в полном объеме.
В ходе встречи также был обсужден ряд вопросов, связанных с обменом опытом и обучением специалистов.