Միջադեպի պատճառը ժամանցի վայրի՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելի չլինելն է եղել. ՄԻՊ
«Վանաձորից Երևան ժամանած հաշմանդամություն ունեցող մի խումբ երեխաների մուտքը «Ակվատեկ» մարզաառողջարանային համալիր արգելելու վերաբերյալ տեղեկությունը սոցցանցերում հայտնվելուց հետո Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն աշխատակազմին անմիջապես հանձնարարել է զբաղվել վերոնշյալ խնդրով՝ պատճառները պարզելու համար: Փաստական հանգամանքները պարզելու նպատակով կապ է հաստատվել կողմերի հետ։
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ «Ակվատեկ» և «Ջրաշխարհ» ժամանցի վայրերը պատկանում են նույն ընկերությանը։  «Ակվատեկ»-ը հարմարեցված չէ հաշմանդամություն ունեցող անձաց կարիքներին: Ստացված տվյալները վկայում են նաև, որ այդ օրը հնարավոր չի եղել ապահովել հաշմանդամություն ունեցող ութ անձանց միաժամանակյա մուտքը տարածք և անվտանգ ժամանցը։ Դրանով պայմանավորված՝ վերջիններիս առաջարկվել է օգտվել «Ջրաշխարհ»-ում տրամադրվող ծառայություններից։
Կողմերի հետ Պաշտպանի աշխատակազմի իրականացրած հեռախոսազրույցների, ինչպես նաև համացանցում լրատվամիջոցներին կողմերի հայտնած տեղեկությունների վերլուծության արդյունքում պարզվել է. հաշվի առնելով տարածքի բացօթյա լինելը և եղանակային պայմանները՝ Վանաձորից ժամանած խումբը չի օգտվել «Ջրաշխարհ»-ի ծառայություններից։
Ձեռք բերված տվյալների հաշվառմամբ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ միջադեպի  պատճառը ոչ թե հաշմանդամություն ունեցող անձանց նկատմամբ խտրական վերաբերմունքն է, այլ՝ ընկերությանը պատկանող «Ակվատեկ» ժամանցի վայրի՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելի չլինելը, ինչը Հայաստանի Հանրապետությունում կրում է համընդհանուր բնույթ։
Պաշտպանը՝ որպես «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի՝ 2006 թվականի դեկտեմբերի 13-ին ընդունված կոնվենցիայի դրույթների կիրառության մշտադիտարկումն իրականացնող պաշտոնատար անձ՝ բազմիցս անդրադարձել է մատչելիության սկզբունքի ապահովման անհրաժեշտությանը՝ շեշտելով խոչընդոտների և արգելքների բացահայտման և վերացման ուղղությամբ աշխատանքների իրականացման կարևորությունը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հարկ է համարում ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելի միջավայրի ձևավորմանն ուղղված միջոցառումներն իր անմիջական ուշադրության կենտրոնում են։ Աշխատակազմը շարունակում է իրականացնել այս ոլորտի օրենսդրական դաշտի և պրակտիկայի կատարելագործմանն ուղղված աշխատանքներ»։

Причиной инцидента стало то, что развлекательное место было недоступно для людей с ограниченными возможностями.
«После того, как в социальных сетях появилась информация о запрете въезда группы детей-инвалидов из Ванадзора в Ереван в спортивно-оздоровительный комплекс «Акватек», правозащитник Анаит Манасян немедленно поручила сотрудникам разобраться с вышеуказанным вопросом, чтобы выяснить причины. В целях выяснения фактических обстоятельств был установлен контакт со сторонами.
Согласно представленным данным, развлекательные заведения «Акватек» и «Водный мир» принадлежат одной и той же компании. Акватек не адаптирован к потребностям людей с ограниченными возможностями. Полученные данные также свидетельствуют о том, что в этот день не удалось обеспечить одновременный доступ на территорию и безопасное развлечение восьми лиц с инвалидностью. В связи с этим последним было предложено воспользоваться услугами «Водный мир».
В результате телефонных переговоров, проведенных сотрудниками Защитника со сторонами, а также анализа информации, предоставленной сторонами СМИ в сети Интернет, было выяснено: Учитывая открытый характер местности и погодные условия, группа из Ванадзора услугами «Водного мира» не воспользовалась. Защитник как должностное лицо, контролирующее выполнение положений Конвенции ООН о правах инвалидов, принятой 13 декабря 2006 г., неоднократно ссылалась на необходимость обеспечения принципа доступности, подчеркивая важность выявления и устранение барьеров в подобных местах.
На основании полученных данных Защитник прав человека констатирует, что причиной инцидента является не дискриминационное обращение с лицами с инвалидностью, а недоступность развлекательного заведения компании «Акватек» для лиц с инвалидностью, что является повсеместной проблемой в Республике Армения.
Правозащитник считает необходимым еще раз подчеркнуть, что меры, направленные на создание доступной среды для лиц с инвалидностью, находятся в центре ее непосредственного внимания. Коллектив продолжает проводить работы, направленные на совершенствование законодательной базы и практики в данной сфере».